Рада Усть-Путильської ОТГ ухвалить положення про бюджет участі – результат публічної консультації

СИЛА ГРОМАДИ / 

В Усть-Путильській ОТГ влада планує впроваджувати механізми залучення жителів до розподілу коштів громади. На публічній консультації, яку 2 серпня 2019 року організувала ГО “Центр UA”, представники сільської ради, депутати, представники Молодіжної ради та активні громадяни дійшли згоди розробити та ухвалити на сесії сільської ради положення про бюджет участі.

У громаді вже давно назріла потреба запровадження механізмів залучення жителів громади до ухвалення рішень та розподілу коштів. Влада вже розпочала взаємодію з жителями, але досі не запровадила конкретних інструментів. Серед альтернатив вирішення проблеми відсутності механізмів впливу жителів на розподіл коштів громади на публічній консультації обговорювали два варіанти: запровадження бюджету участі та бюджетних слухань. Бюджет участі обрали як найбільш відповідний інструмент, до впровадження якого представники сільської ради ставляться також позитивно.

Наталія Фрей, в.о. сільського голови, зауважила, що варто прописати найбільш відповідний громаді формат подання та реалізації проекту, зокрема: чи розподіляти кошти на окремі населені пункти громади, чи розподіл бюджету участі здійснюватимуть на всю громаду з поділом на великі і малі проекти. Також вона звернула увагу, що комунікація з жителями про проблеми громади уже налагоджена, а тому не обійтися без запровадження бюджету участі.

“Ми робили анкетування серед жителів про проблеми, які їх турбують в громаді та створюють дискомфорт. Далі групували за напрямками та обговорювали можлививості вирішення. Тому бюджет участі, за таких умов, є дуже доречним”, – прокоментувала Наталія Фрей.

Про процедурні моменти впровадження інструменту бюджету участі розповів радник з питань фінансів Чернівецького ЦРМС Дмитро Прокопець, також він зауважив, що такий спосіб взаємодії у громаді запроваджується не для масштабних проектів, наприклад, ремонту доріг.

“Ви ж самі знаєте, скільки є звернень громадян, проте не завжди проблема, про яку говорить одна людина є проблемою села чи громади. Цей інструмент покаже, наскільки реалізація ідеї потрібна усім жителям. Чи варто спрямовувати кошти на проект, який набрав один голос? Бюджет участі допомагає зібрати потреби від жителів та пріоритизувати їх”, – зауважив він.

Під час обговорення особливостей впровадження процесу бюджету участі, учасники акцентували увагу також і на роботі з молоддю. Адже, якщо зі школи вчити проектному менеджменту, пояснювати про механізми впливу на ухвалення рішень в громаді, залучати до процесів у громаді, то згодом ці люди вже розвиватимуть громаду, маючи певні посади.

“Якщо молодь з ранніх років навчиться розуміти проблеми своєї громади, навчиться самостійно пропонувати шляхи їхнього вирішення, вдасться сформувати той соціальний капітал, який працюватиме на благо усієї громади”, – прокоментува Антоніна Скидан, проектна менеджерка Усть-Путильської сільської ради.

Протягом консультації учасники звернули увагу на мінуси подачі проектів від комунальних установ на бюджет участі. Також дійшли згоди, що проекти, які будуть подавати, мають бути відкритими для усієї громади. Обговорюючи бюджетування проектів, визначили, що громада не має одразу розраховувати на розподіл великих коштів.

“Впроваджуючи бюджет участі в Усть-Путильській ОТГ, не варто одразу виділяти великі кошти з бюджету. По-перше, поки такої можливості і немає, по-друге, варто проаналізувати сам механізм такого залучення громади до розподілу коштів, можливо далі буде потреба вносити корективи”, – зауважив Андрій Кучуран, радник з питань комунікації Чернівецького ЦРМС.

Залучення жителів громади до процесу ухвалення рішень з розподілу бюджетних коштів на реалізацію їх власних проектів – один з найчіткіших прикладів використання норм прямої демократії. Даний механізм дає можливість конструктивної взаємодії, заохочує жителів співпрацювати й об’єднуватися.

Ольга Обершт, представниця ГО “ЦентрUA” в Чернівецькій області зазначила, що “впровадження партисипативних бюджетів є хорошою можливістю для влади залучити до управління громадою самих жителів. Сьогодні цей інструмент все більше набуває популярності серед об'єднаних громад. Через це варто врахувати досвід інших та вибудовувати найбільш відповідний вашій громаді формат такого залучення жителів до розподілу коштів”.

Тому під час публічної консультації вирішили якомога швидше підготувати проект положення про бюджет участі, щоб вже на наступній сесії сільської ради його ухвалити.

Ольга ОБЕРШТ, представниця ГО “ЦентрUA” у Чернівецькій області"
 
 
 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації