Найуспішніша реформа потребує захисту і розвитку: основною метою децентралізації є надання повноважень людям на місцях

ЗУПИНКИ НЕ МОЖЕ БУТИ! /


Як жити мешканцям громад, знають тільки мешканці цих громад, переконаний Володимир Гройсман. Саме тому у 2014 році він став ідеологом та автором реформи децентралізації. Уже через п'ять років стало очевидним, що це була дієва ініціатива, яка дозволила змінити філософію управління в державі.

 

 

«Вперше за часи Незалежності громади отримали ресурси, повноваження, можливість самим визначати шлях свого розвитку. Реформа розпочиналась заради того, щоб відроджувались українські міста і села, щоб підвищувалась якість життя, щоб люди нарешті відчули, що можуть впливати на владу», - каже Глава Уряду.

В результаті змін, ми маємо вже 900 сильних громад, бюджети яких зросли в середньому в 4 рази. Громади, що об’єдналися, отримали не тільки ресурси, але і повноваження, вони змогли відкрити нові школи, садочки, котельні, провести водогони, оновити за допомогою уряду інфраструктуру і головне – розвивати локальну економіку як джерело для подальшого розвитку.

З тим, що децентралізація є єдиним можливим шляхом розвитку країни, погоджуються численні експерти і міжнародні партнери.

«Як екс-президент Польщі, я розумію складність змін. Ми так само проводили реформи, – зазначив голова Наглядової ради Ялтинської європейської стратегії (YES) Александр Квасьневський. – І я впевнений, що час ще покаже, що Уряд і особисто Володимир Гройсман зробив добрі справи для України і забезпечив її успіх».
 

Не зважаючи на переваги реформи, у неї є чимало ворогів. Це політики-популісти та місцеві чиновники, які бояться втратити владу і контроль над ресурсами.

«Я бачу реальні загрози для децентралізації, - заявив Володимир Гройсман. - І ми не маємо права відмахуватися від проблем. Маємо завершити реформу і зробити її ефективною. Реформу треба захистити, нову систему управління треба захистити. Пропоную внести пропозиції щодо змін до Конституції в частині місцевого самоврядування. Так ми зможемо гарантувати незворотність реформи децентралізації. Закликаю до широкого обговорення відповідного законопроекту, який ми готові оприлюднити».

Прем'єр-міністр ініціює зміни до конституції, щоб рішення, як жити і розвиватись громаді, приймалися громадою, а не районним чиновником. Щоб гроші залишались на місцях, адміністративні послуги можна було отримати за місцем проживання. Між людьми і вирішенням їх потреб повинно бути менше чиновників і бюрократів. Тоді громади зможуть розвиватись економічно, а якість життя їх жителів значно зросте.

Гройсман наголосив, що слід ліквідувати районні і обласні адміністрації, передати владу обраним радам, а не чиновникам, яких призначають з Києва:

«Я виношу на розгляд Уряду пропозицію опрацювати можливість скоротити на 50% обласні, районні адміністрації. А наступний Парламент має забрати право у Президента та Уряду призначати керівників і віддати це право людям, – сказав Володимир Гройсман.
 
– Оце новий підхід управління і нові можливості самоврядування. Пріоритет (обирати керівників) має бути у громадах – вам вирішувати, хто є ваші керівники. Боятися цього кроку можуть тільки представники старої системи, в якій все було централізовано. «Я не боюся старої системи, бо я знаю, як зламати її хребет».

Пропозиції Глави Уряду опубліковані на сайті Кабміну для вивчення і обговорення експертами.

Як заявив Володимир Гройсман, місцеві вибори мають пройти вже на новій основі. А до тих пір щоб перевагами децентралізації скористались і жителі малих міст, він дав доручення розробити проект закону, який дозволить закріпити за малими містами і містами районного значення статус об’єднаних територіальних громад. Тепер і малі міста отримають всі можливості ОТГ - фінансовий ресурс і адміністративні повноваження.

Для цього Прем'єр доручив виділити додаткові кошти на інфраструктурні проекти в цих нових ОТГ. Йдеться про перерозподіл не розподіленої частини ДФРР – а це 3 млрд грн – саме на користь малих міст.
Нині тільки 70% українців користуються перевагами децентралізації, і основним завданням Уряду є доведення цієї цифри до абсолютних 100. Саме тоді ми побачимо сильну процвітаючу Україну.

Андрій СКИБА

Довідково: З початку впровадження реформи – з 2014 року – місцеві бюджети зросли з 70 млрд грн до майже 270 млрд грн. У власність громад передано 1,5 млн га земель сільськогосподарського призначення.

Змінилася структура бюджетів і система прийняття рішень. Як наголошував Глава Уряду, наступний крок реформи – долучати людей до розпорядження ресурсами і впливу на розвиток. За його словами, вся карта України в 2020 році має бути заповнена кордонами об’єднаних громад – з новими можливостями і системою управління.

Кабінет Міністрів у рамках продовження реформи представив своє бачення подальшого територіального устрою України.
 
За планом передбачається формування 100 спроможних районів і 1600-1800 спроможних громад, закріплення фінансової самодостатності місцевого самоврядування, формування ефективної системи управління, упорядкування системи державного контролю без дублювання функцій. 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації