Вирок владі: українці обирають зміни

ТОЧКА ЗОРУ/


Останні соціологічні опитування розставляють крапки над "і". Чинний Президент Петро Порошенко не має шансів опинитися у другому турі. За президентське крісло змагатимуться Юлія Тимошенко та Володимир Зеленський.

 

Згідно з опитуванням групи "Рейтинг", Порошенко відстає від лідерів на півтора відсотки. За дослідженням, проведеним центром "Соціальний моніторинг" та Українським інститутом соціальних досліджень – більше ніж на два.

  

Такий розподіл політичних симпатій не є несподіванкою. Тимошенко та Зеленський вважалися найбільш рейтинговими кандидатами ще до офіційного старту виборчої кампанії. Водночас нещодавні корупційні скандали остаточно поховали можливість переобратись Петру Порошенку.

Схоже, сам Порошенко на раціональному рівні розуміє свою приреченість, але вперто не хоче миритися з настроями суспільства.

Звідси – уся його демагогія. Щоправда, демагогічні заяви роблять ще гірше. Та ж заява Президента, що він розпочне повернення Криму відразу після переобрання, викликала серед українців хвилю критики. По-перше, незрозуміло, що заважало чинному Президенту займатися питанням Криму впродовж останніх п'яти років. По-друге, ця необачна заява змусила громадян пригадати обіцянку "закінчити АТО за лічені години", а з нею і решту невиконаних обіцянок Порошенка.
 

Так чи інакше, і дані соціологічних досліджень, і тверезий аналіз ситуації говорять, що за президентське крісло змагатимуться без Петра Порошенка.

Високий рейтинг Зеленського практично став виявом недовіри до чинної влади. Люди, які говорять, що голосуватимуть за Зеленського, у більшості просто виявляють втому від корупції у вищих ешелонах влади та зневіру.
 

Прихильники Тимошенко роблять більш усвідомлений вибір. Команді Юлії Володимирівни вдалося запропонувати програму, котра виглядає привабливо для більшості верств українського суспільства. Новий курс – це ретельно продумана програма змін, яка приємно виділяється на тлі і демагогічних заяв влади, і виключно критичної, позбавленої позитивного наповнення риторики Зеленського.
Отож, другий тур президентських виборів буде боротьбою між розчаруванням "у всіх і вся" з одного боку та сміливістю повірити у можливість змін на краще – з іншого боку.

Які настрої переможуть, побачимо трішки більше, ніж за місяць. А зараз головне – прослідкувати, аби перший тур виборів пройшов чесно. Розуміючи настрої суспільства, влада може вдатися до масштабних фальсифікацій. Тому зараз, незалежно від політичних симпатій, важливо захистити власний вибір.

Олег ВРАЗОВСЬКИЙ, політолог 
 
*****
 
Зеленський, Тимошенко, Порошенко, Гриценко та Бойко - лідери президентських перегонів, - опитування трьох соціологічних компаній
 
Лідером президентського рейтингу, як і раніше, залишається шоумен Володимир Зеленський. Кандидат у президенти України Юрій Бойко змістився на п'яте місце, поступившись позицією Анатолію Гриценку.

Як інформує Цензор.НЕТ, про це свідчать дані соцопитування трьох соціологічних компаній (КМІС, Центр Разумкова та Соціологічна група "Рейтинг").

Згідно з результатами спільного соціологічного дослідження, 35% вважають, що ситуація в країні покращиться в результаті президентських виборів, які відбудуться 31 березня 2019 року (за останній квартал показник покращився з 31% до 35%). Водночас 32% вважають, що вона не зміниться, 10% – взагалі мають негативні очікування від виборів. Відносно вищий рівень оптимізму щодо покращення ситуації у країні внаслідок виборів демонструють симпатики В.Зеленського, Ю.Тимошенко та П.Порошенка. Найгірші очікування спостерігають серед тих, хто не має наміру голосувати.

Так, 84% опитаних декларують свою готовність взяти участь у виборах Президента України.

Лідером президентського рейтингу залишається В.Зеленський, якого готові підтримати 27,7% тих, хто визначився з вибором та мають намір взяти участь у голосуванні. Ю.Тимошенко підтримують 16,6%, П.Порошенка – 16,4%. За А.Гриценка готові віддати свої голоси 9,7%, Ю.Бойка – 8,4%%, О.Ляшка – 5,3%, О.Вілкула – 4,0%, І.Смешка – 3,7%. Рейтинг інших кандидатів – нижче 2%.

Також зазначається, що до цього часу майже кожен четвертий не визначився з вибором. Найбільше таких на Галичині, Півночі, у Центрі та на Сході країни.

У свою чергу, Зеленський має найміцніші електоральні позиції на Півдні та Сході, також у Центрі, на Заході, Півночі та у столиці. Тимошенко та Порошенко – у центрально-західних макрорегіонах. Гриценко – на Заході та Галичині, а Ю.Бойко та О.Вілкул. – на Півдні, Сході та Донбасі. Ляшко має відносно вищу підтримку у регіонах Заходу, Центру та Півночі.

Зеленський є лідером симпатій серед молоді і людей середнього віку, Тимошенко – серед старших виборців. Якщо Зеленського, Порошенка та Гриценка відносно більше підтримують чоловіки, то Тимошенко – жінки.

Антирейтинг кандидатів очолює Порошенко. Майже половина виборців не проголосували б за нього за жодних обставин. За Тимошенко не віддали б свої голоси близько 30%, за Бойка – 20%, Ляшка – 18%, Зеленського – 14%, Вілкула – 11%.

Моделювання другого туру дало такі результати: Тимошенко тримає першість у парі з Порошенком (26% проти 19%). Водночас Зеленський перемагає як у парі з Порошенком (39% проти 18%), так і з Тимошенко (34% проти 21%).

Опитування фонду Соціологічної групи "Рейтинг", КМІС та Центру Разумкова проводилося 5-14 березня серед 15 000 респондентів. Помилка вибірки - 0,8%.

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації