Експерти оцінили індекс спроможності освітніх мереж об’єднаних громад Чернівецької області

У ФОКУСІ РЕФОРМ /


Експерти Центрального офісу реформ при Мінрегіоні підготували Індекс спроможності шкільної освітньої мережі об’єднаних територіальних громад. Його завдання - допомогти громадам самотужки визначити, наскільки існуюча на території мережа закладів освіти відповідає тій моделі, фінансування якої забезпечує держава.

 

Індекс спроможності шкільної освітньої мережі ОТГ враховує різницю між показником розрахункової наповнюваності класів (РНК) та показником фактичної наповнюваності класів(ФНК). РНК розраховується на основі формули, що враховує такі показники, як кількість учнів та особливості території (відсоток сільського населення та щільність учнів на кв. км).

Якщо подивитись на Індекс спроможності шкільної освітньої мережі ОТГ Чернівецької області, то ми побачимо досить хорошу картину:
 


Переважна більшість ОТГ області знаходиться в «зеленій зоні», тобто фактична наповнюваність класів значно перевищує розрахункову. В таких громадах є можливість додаткової мотивації педагогічного складу у вигляді виплати надбавок та премій, також ці кошти можуть бути використані для модернізації та оновлення закладів освіти.

Тільки одна ОТГ нашого краю, Заставнівська, знаходиться в «червоній зоні», тобто їй потрібно буде в цьому році значну частину власних коштів спрямувати на виплату заробітної плати вчителям (орієнтовна сума 1,16 млн грн)

10 ОТГ знаходиться в «помаранчевій зоні», тобто РНК і ФНК в них майже на одному рівні. З них Вашківецькій і Тереблеченській ОТГ не вистачатиме відповідно 350 тис. грн і 360 тис. грн на поточний рік.

Також варто відзначити, що більшість ОТГ області покращили свій показник ФНК (середній показник зріс з 17,5 у 2018 р. до 18 у 2019 р.). Особливо варто відмітити Вікнянську ОТГ (збільшення ФНК на 1,5) та Рукшинську ОТГ (збільшення ФНК на 0,8), яким вдалося досягти найкращого зростання фактичної наповнюваності класів шляхом створення опорних навчальних закладів.
В цілому по ОТГ області «надлишок» освітньої субвенції, який вони зможуть використати на додаткову мотивацію педагогічних працівників та модернізацію і оновлення закладів освіти, за попередніми розрахунками, складатиме 86,2млн грн. Це дає великі сподівання на підвищення якості надання освітніх послуг в наших громадах.

Дмитро ПРОКОПЕЦЬ,
радник з питань місцевих фінансів Чернівецького Центру розвитку місцевого самоврядування, що створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації