Микола Салагор: застосування автоматизованої системи управління ризиками не створюватиме перешкод добропорядним суб’єктам ЗЕД

МИТНІ НОВАЦІЇ / 

Наповнення Державного бюджету України є одним із ключових завдань митниці. Тісна співпраця з учасниками зовнішньоекономічної діяльності лежить в основі результативності виконання такого завдання. 
Керівництво митниці вживає дієвих заходів з метою прискорення здійснення митних формальностей та недопущення безпідставних зволікань.

 

 

Разом з тим, на митницю також покладається обов’язок забезпечення якісного виконання форм митного контролю і, як наслідок, – збільшення надходження митних платежів до державної скарбниці.

Автоматизована система управління та аналізу ризиків (АСАУР) дозволяє забезпечити повноту нарахування та сплати податків до бюджету, виконання посадовими особами митних органів своїх функціональних обов’язків.

Головною метою застосування АСАУР є забезпечення вибірковості митного контролю за рахунок концентрації уваги митних органів на високоризикових зовнішньоекономічних операціях, що дозволяє спрощувати митні формальності для добропорядних суб'єктів ЗЕД. Цей процес не має на меті зашкодити або стримати процедуру митного оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України, - інформує прес-служба Чернівецької митниці ДФС.

«АСАУР не тільки забезпечує оцінку ризиків, але й водночас сприяє вирішенню вкрай важливого питання – досягнення балансу між необхідним контролем з боку держави та наданням спрощень бізнесу, – наголошує начальник Чернівецької митниці ДФС Микола Салагор. – На даний час при здійсненні митного оформлення товарів в Чернівецькій митниці ДФС за 29-ма митними деклараціями системою управління ризиками згенеровано митну процедуру за кодом 117-2 та по одній МД - процедуру за кодом 211-1, що становить 1% від загальної кількості оформлених МД за період дії наказу ДФС України від 11.01.2019 №21 «Про забезпечення контролю достовірності декларування товарів».

У результаті відпрацювання вищевказаних ризиків лише у п'яти випадках було скориговано митну вартість, у результаті чого сума додаткових надходжень склала 103445,3 гривень».

Разом із тим, керівництво митниці здійснює заходи для забезпечення максимальної ефективності контрольних заходів при мінімальній кількості їх проведення.

Начальник митниці зазначив, що у суб‘єктів господарювання, які зацікавлені у зміцненні економічного потенціалу для розвитку краю, підстав для хвилювання не повинно бути. Так, бізнес з позитивною, прозорою практикою здійснення зовнішньоекономічних операцій, практично не матиме ризиків у випадку, коли системою АСАУР може бути зґенеровано форми контролю, але за результатами їх відпрацювання з’ясується, що класифікація товарів не потребує уточнення.

«Однак, при потребі коригування митниця, в першу чергу, буде здійснювати всі заходи у законодавчих рамках для захисту економічних інтересів держави, – зауважив Микола Михайлович. – Адже окремі підприємці, керуючись лише особистими інтересами, не сплачують податки, працюючи за схемами, націленими на власне збагачення. З боку митниці особливо прискіпливою буде увага до тих суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, які дискредитували себе, намагаючись приховати інформацію про товари. Оскільки від таких безвідповідальних дій держбюджет країни суттєво втрачає».

Зростання кількості порушення митних правил є одним із чинників, що впливають на профілювання АСАУР.

Так, якщо упродовж 2018 року співробітниками Чернівецької митниці ДФС порушено 4 082 справи про ПМП на загальну суму понад 152,2 мільйона гривень, то у 2017 році кількість справ складала 2 695 (менше показника 2018 року на 1 387 справ), вартість справ у 2017 році складала майже 140,954 млн. грн. (менше показника 2018 року на 11,3 млн. грн.)

Такі вагомі показники є результатом, зокрема, проведеної митницею аналітично-пошукової роботи з виявлення та припинення схем незаконного переміщення товарів через митний кордон України, як-от: заявлення недостовірних відомостей про товар, використання подвійного пакету супровідних документів із заниженою вартістю тощо.

За результатами проведеної роботи з викриття подібних схем з ухилення від сплати платежів актуалізуються профілі ризиків АСАУР. До слова, можливість профілювати, наповнювати профілі відповідної системи аналізу ризиків є виключним правом і компетенцією митних органів. Ця норма є міжнародною, визнаною Всесвітньою митною організацією та передбачена, зокрема, Кіотською конвенцією «Про гармонізацію та спрощення митних процедур».

«Забезпечення надходження коштів до Державного бюджету України – основне завдання митниці. І я впевнено стверджую, що взяті на себе зобов’язаннями ми стабільно виконуємо, та навіть більше, – досягаємо вагомих результатів, – зауважує начальник митниці Микола Салагор і додає: – Той факт, що за підсумками роботи у 2018 році Чернівецька митниця ДФС спрямувала до Державного бюджету України 3 мільярди 406,4 (!) мільйонів гривень є, у тому числі, заслугою чесного бізнесу, адже сплачені добропорядними суб’єктами господарювання податки складають левову частку в озвучених цифрах».

Крім того, митниця проводить інтенсивну роботу у напрямку здійснення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України у митних режимах тимчасового ввезення та транзиту.

Так, за період з 25 листопада 2018 року по 14 лютого 2019 року (включно) громадяни розмитнили в Чернівецькій митниці ДФС 8876 транспортних засобів, що були ввезені на митну територію України з 1 січня 2015 року до набрання чинності нових правил ввезення таких автомобілів та перебували у митних режимах тимчасового ввезення або транзиту. Завдяки розмитненню в митниці автомобілів з єврономерами бюджет країни поповнився на понад 621,1 млн. грн.

За інформацією Державної фіскальної служби України Чернівецька митниця – одна із митниць, де громадяни найактивніше оформляють свої автівки. Зазначене є, зокрема, результатом вжитих керівництвом митниці організаційних заходів, таких як проведення з декларантами роз’яснювальної роботи, збільшення кількості інспекторського складу, задіяного в оформленні бувших у використанні транспортних засобів, зміна графіка роботи, запровадження робочих днів у вихідні та святкові дні, посилення взаємодії з митними брокерами.

Варто зазначити, що виконання митних формальностей щодо таких автівок також здійснюється із застосуванням системи аналізу та управління ризиками задля перевірки достовірності декларування й повноти оподаткування товарів, що ввозяться на митну територію України, забезпечення якісного виконання митницями форм митного контролю.

«Впевнений у тому, що і у подальшому взаємодія між керівництвом митниці, митними брокерами й суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності буде підтримуватись на належному рівні, у площині відкритості та доступності, – наголошує Микола Михайлович. – Пріоритетним у роботі митниці й надалі залишається питання забезпечення максимально комфортних умов для ведення бізнесу доброчесними суб’єктами господарювання, а відтак – збільшення надходжень до державної скарбниці України».

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації