Лікар – психіатр Чернівецької психіатричної лікарні Катерина Вудвуд: «На нашому обліку перебуває понад 23 тисячі осіб з розладами психіки. Це майже 3% населення Буковини» (ВІДЕО)

ЦЕ ВАРТО ЗНАТИ /


У той час, коли більше двох гектарів землі на території Чернівецької обласної психіатричної лікарні, чиновники намагаються віддати в приватні руки, незважаючи на те, що це єдиний лікувальний заклад області, в якому можуть проходити реабілітацію в тому числі учасники бойових дій, медперсонал лікарні налаштований виключно на повсякденну важку, часом виснажливу, роботу з надання професійної допомоги пацієнтам.


Останніми роками ми часто чуємо про велику кількість людей із психічними розладами. На жаль, Україна посідає перше місце за кількістю людей з цими недугами в Європі. На сайті Мінсоцполітики, за оцінками фахівців, від різноманітних нервових розладів страждає кожен третій українець. «Інвалідизація від психічних захворювань вийшла на друге місце серед інших захворювань», – йдеться у повідомленні.

Сьогодні в Чернівецькій області на обліку перебуває понад 23 тисячі осіб з розладами психіки та поведінки, а це майже 3% від всього населення Буковини. Переважна кількість пацієнтів це чоловіки. Психічна хвороба це не лише проблема однієї людини. Це проблема суспільства. Багатьом відомий, на перший погляд, банальний стан, як депресія вважається важким психічним розладом, котрий може призвести до суїциду. До лікаря-психіатра в нас звертаються, чомусь, в останню чергу, вже тоді коли хвороба перебуває в клінічному прояві з яскравою симптоматикою.

Фахівці в свою чергу сьогодні намагаються руйнувати стереотипи щодо психіатрії в цілому. На щастя, люди стали адекватніше ставитися до самої психіатрії, все частіше звертаються у приватну практику, хоча візит до спеціаліста в лікарню для певної категорії людей вважається ще й досі чимось «сором’язливим». Найважливіше про що сьогодні кажуть фахівці - необхідність встановити довірливі стосунки з пацієнтом, оскільки від цього критерію напряму залежить його лікування.

Лікар-психіатр Чернівецької обласної психіатричної лікарні Катерина Вудвуд працює з пацієнтами переважно в яких хронічні, важкі розлади: шизофренія, афективні та органічні розлади. В інтерв’ю БукІнфо лікар каже, що кількість осіб, які страждають на психічні розлади з кожним роком не лише зростає, але й молодшає. Так, серед чоловіків, які поступають на лікування, це люди працездатного віку від 20 років. «Складно працювати з пацієнтами, які вперше поступають до нас в стані психомоторного збудження. Адже в такому стані проявляється як словесна, так і фізична агресія. Добре, що такі стани корегуються медикаментозно протягом декількох днів. Лікарі з розумінням ставляться до таких пацієнтів адже розуміють, що в момент агресії за пацієнта говорить його хвороба – продовжує Катерина Вудвуд.



Згадуючи сьогодні учасників бойових дій, які виступили на захист лікарні щодо свавілля чиновників, які намагаються передати землю лікарні в руки приватного бізнесу, ще в 2015 році на базі 15 відділення лікарні було відкрито центр медично-психологічної реабілітації осіб, які перенесли бойову психічну травму (нижні фото).
 
За словами лікаря-психіатра цього відділення Валентини Пушкарь з початку відкриття в центрі надано допомогу більш як 1500 учасникам бойових дій.



Сучасні причини психічних розладів це насамперед - стресові чинники, алкоголь, наркотики, генетична схильність, онкопатологія, черепно-мозкові травми. Про причини хвороб все більш менш ясно, а ось як досягти необхідних результатів в лікуванні це вже інша проблема.
 


За словами лікаря – психіатра Анжели Левицької, всі види реформування в психіатрії, як правило, зводяться до скорочення ліжкового фонду, тобто «скорочуються» лікарняні ліжка. Щоразу, - каже Анжела Левицька, - нам пояснюють це по-різному: економія, оптимізація, деінституалізація допомоги, та ще багато різних причин, які не завжди сприймає здоровий глузд. Вартість психіатричної послуги достатньо висока, але так ніхто її до сих пір не прорахував. Ми втрачаємо місце-ліжка, а разом з ними персонал, без роботи якого кожна медична послуга нічого не варта.
 


Тривалий час ми чули про деінституалізацію в психіатрії , тобто скорочення непотрібних стаціонарних ліжок, натомість розширення можливостей амбулаторної мережі, створення психосоматичних відділень, денних стаціонарів на базах лікувально-профілактичних закладів. «Що саме головне? Це повернення наших пацієнтів в соціум для продовження активного життя, за для того, що б люди, які мають проблеми з психічним здоров’ям, були не «зайвими» в суспільстві, тому вкрай необхідно мати хоч один функціонуючий центр реабілітації , знову ж в рамках деінституалізації, реформування, і так далі», - каже Анжела Левицька.

Сьогодні ж стаціонарні ліжка скорочуються, лікарі відділень та амбулаторної мережі працюють з навантаженням, нормативна база швидко змінюється, медикаментозне забезпечення бажає кращого. Натомість, персонал звільняється і ще низка негативних фактів впливу просто унеможливлюють повноцінно підтримати пацієнта.
 


За словами Анжели Левицької, згідно нового впровадженого національного переліку ліків, заклад зобов’язаний закуповувати лише невеличкий список лікарських засобів, які «мені, як психіатру, з майже двадцятирічним стажем, соромно призначати». А на фармацевтичному ринку сучасні препарати, які використовують в психіатрії, досить дорогі, тому не багатьом доступні. Стреси, постійна напруга в суспільстві, відчуття тривоги за майбутнє не може не позначитись на стані психіки. Очікувано, що кількість осіб, які звертаються за консультацією чи допомогою до лікарів-психіатрів , психотерапевтів зростає.
 
Лікар-психіатр Анжела Левицька каже: «Ми робимо все можливе, аби надати професійну допомогу. Тому в структурі лікарні працює психолого-патопсихологічна лабораторія із професійним штатом підготовлених медичних та практичних психологів, лікарів-психіатрів, дитячих спеціалістів. Розуміємо, що сподіватися в першу чергу маємо на самих себе, в цьому нас підтримують громадські організації, наші пацієнти та їх рідні».

Про причини виникнення психічних розладів та їх діагнози, чому варто при частих змінах настрою звертатися до спеціалістів, про руйнування стереотипів та встановлення довірливих стосунків між лікарем та пацієнтом в ексклюзивному інтерв’ю В’ячеслава Хабайла з фахівцями спеціально для інформаційного порталу БукІнфо.
 


Фото та відео - автора 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації