Іван Рибак: Договір з Російською Федерацією себе вичерпав одразу після російської агресії

ДАВ ЖЕ БОГ СУСІДА… /


Народний депутат України Іван Рибак в ефірі телеканалу 112 Україна прокоментував рішення Верховної Ради про припинення дії Договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною та Росією.


«По-перше, не треба драматизувати, адже припинення договору про дружбу та співробітництво з Росією назріло давно. І не Україна є ініціатором погіршення стосунків з країною, яка давала нам гарантії територіальної цілісності у рамках Будапештського меморандуму, під гарантії якого наша держава вийшла з ядерного клубу. Саме друга сторона договору, про який ми зараз говоримо, віроломно розпочала агресію проти України.

Друге, говорити, що дискусія з цього приводу у суспільстві не велася - нечесно. Я і мої колеги не раз піднімали це питання на різних телеефірах, тому дискусія однозначно була, наші позиції заявлялися. Були і звернення на найвищому рівні до суспільства, що такий договір в умовах російської агресії проти України себе вичерпав і його слід припинити. Навіть незважаючи на економічні втрати.

Можливо, потрібно було ретельніше вивчати і повідомляти людям, які ще закони зачепить такий крок України. Я маю на увазі цілу низку договорів з Російською Федерацією, котрі були укладені як з партнером, а не з агресором. Звичайно, якісь наслідки будуть. Можливо, і втрати на рівні бізнесів, але хочу наголосити, що на крові наших солдатів, жертв з числа нашого мирного населення, ми забезпечувати вузьковідомчі і галузеві чи чиїсь бізнесові інтереси далі не будемо. Крапка.

Хочу сказати, що денонсація згаданого договору зачіпає і питання енергетичної безпеки. Перебуваючи з робочою поїздкою у складі української делегації в Лондоні, у нас відбулася серйозна дискусія на рівні Асамблеї донорів об'єкту "Укриття" на Чорнобильській АЕС. Ми якраз говорили про те, як ввести в експлуатацію наші сховища відпрацьованого ядерного палива.

Це я до того, що працював відповідний договір з Росією, куди ми відправляли ядерні відходи на утилізацію. Вона зберігає відходи наших атомних станцій у себе на території. Зараз ми підійшли до дедлайну, і з наступного року Росія вже має повертати нам відпрацьоване ядерне паливо для захоронення його вже на нашому сховищі у Чорнобилі. Воно зараз добудовується за підтримки наших іноземних партнерів. Тому нам необхідно бути готовими приймати ядерні відходи вже на це спеціально обладнане сховище.

Крім того, ми мали 4 роки, щоб фундаментально підготуватися до розірвання договору з Росією. І ми готувалися. Звичайно, є гуманітарна сторона, на якій намагаються зараз піаритися опозиційні сили. Одразу хочу сказати, плачі у камізельку стосовно українців у Росії зараз є більше питанням маніпуляцій. Давайте повернемося, власне, до тексту цього договору. Там зазначено, що українці, як і росіяни користуватимуться рівними правами на територіях суміжних країн. Як росіяни в Україні, так і українці в Росії.

Але потрібно говорити відверто, чи були забезпечені українцям на території Росії обумовлені договором права. У тому числі, для офіційної роботи, подібні до тих, які ми створили в нашій країні для росіян. Однозначно - не були. Дев'яносто відсотків українців в Росії були змушені працювати нелегально. Росія не виконувала цей договір з самого початку. Він був для неї документом із забезпечення тільки російських інтересів.
 


Тому для українців припинення цього договору, включаючи тих, хто досі працює на території РФ, абсолютно нічого не змінить. Більше того, коли ми говоримо про непролонгацію цього великого Договору з Російською Федерацією про дружбу та співпрацю, посилюються розмови про те, чи не варто нам взагалі розірвати дипломатичні стосунки з Росією. Але давайте запитаємо себе: а такі стосунки є між МЗС України та РФ? Вони розірвані де-факто, хоча де-юре ще ні.

Щодо питання ядерної безпеки, то як голова підкомітету з питань державного моніторингу навколишнього природного середовища Комітету ВР з питань екологічної політики, можу запевнити, що Україна за цей час просунулася дуже далеко. Ми працюємо у рамках найсучасніших європейських підходів до ядерної безпеки, технологій експлуатації АЕС і утилізації відпрацьованого палива. Тому нам потрібно дивитися вже в перспективу, бо навіть у цьому питанні договір з РФ себе вичерпав.

В українському парламенті ми з колегами проголосували низку законопроектів, що стосуються саме ядерної енергетики. Це фундаментальні речі, які ніхто, ніколи в Україні не робив, а ми зробили. І вже за це нинішній склад Верховної Ради заслуговує на повагу. Тому ще раз наголошую, нам треба бути готовими тримати руку на пульсі геополітичних подій у світі і не драматизувати щодо рішучих дій української влади проти РФ, яка сама їх спровокувала», - наголосив парламентар.

Прес-служба
Народного депутата України
Івана РИБАКА 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації