Коли і як пройде монетизація субсидій на ЖКП: всі подробиці

А ВИ В КУРСІ? / 


Монетизація субсидій на житлово-комунальні послуги може стати реальністю 2019 року – Кабмін підготував постанову, що визначає новий механізм розрахунку за "комуналку". Вся зекономлена держдопомога може бути витрачена субсидіантами на особисті потреби. Очікується, що після місячного обговорення і внесення правок документ вступить в силу з 1 січня 2019 року, а реальна монетизація почнеться з 1 травня 2019 року, тобто вже після закінчення нинішнього отопсезону. Експерти кажуть, що механізм занадто громіздкий, і побоюються затримок з виплатами зекономленого.


Головних нововведень кілька. Перше: монетизацію введуть не поетапно (з 1 січня, 1 травня і 1 жовтня, як планувалося), а одномоментно – з 1 травня 2019 року. Для того щоб оформити субсидію в грошовій формі, кожному необхідно по-новій подавати заяву в орган Мінсоцполітики за місцем проживання, причому обов'язковою вимогою є вказівка номера мобільного телефону, за яким можна буде зв'язатися з субсидіантом.

Після призначення субсидій в Мінсоцполітики буде сформовано реєстр одержувачів, який в електронному вигляді передадуть в Ощадбанк, а також постачальникам послуг – тепла, води, газу, електроенергії, а в багатоквартирних будинках – ще і управителям ОСББ, і керуючим компаній (колишнім жекам). В Ощадбанку відкриють єдиний рахунок, на який з держбюджету будуть надходити гроші на виплату субсидій. А вже банк буде їх перераховувати постачальникам послуг за їхніми заявками, складеними на підставі реєстрів. Такі заявки постачальники мусять подавати щомісяця до 13 числа, а банк до 18 числа мусить перерахувати йому гроші з рахунку.

Одержувачі субсидій живих грошей не побачать, вони, як і зараз, будуть зобов'язані сплатити лише свою частину нарахованої суми за компослуги. Зміняться для субсидіантов лише два моменти: якщо заборгованість за всіма видами оплат в сумі перевищить 20 неоподатковуваних мінімумів (340 грн), субсидія автоматично скасовується і після всіх розрахунків з банку на мобільний телефон субсидіанта прийде смс від Ощадбанку з інформацією про оплату компослуг і можливу економії грошових коштів. Наприклад, при нормі 2,4 куб. м холодної води на місяць, на який нараховується субсидія, одержувач використовував всього 2 куб. м. У цьому випадку він за воду не платить нічого, а гроші за зекономлені 0,4 куб. м (для Києва це 7 грн) враховуються в даних субсидіанта в реєстрі.

Отримати всю накопичену суму можна тільки після закінчення фінансового року (після 31 грудня) – її Ощадбанк перерахує на рахунок, вказаний субсидіантом. Саме в цьому, на думку чиновників, і полягає суть монетизації субсидій на компослуги. Нагадаємо: зараз всі заощаджені гроші, за винятком 700 грн за газ, або 130 грн за струм, що використовуються тільки для обігріву, повертаються до держбюджету.

Фахівці у сфері ЖКГ по-різному оцінюють нововведення Кабміну, але називають запропонований механізм складним, громіздким і таким, що не в повній мірі відповідає обіцянкам монетизувати держдопомогу.

"Якщо зараз відділення Мінсоцполітики на місцях безпосередньо передавало на підприємство списки субсидіантов, то тепер вводиться дві проміжних ланки – єдиний обчислювальний центр міністерства, куди стікається вся інформація, і Ощадбанк, якому ця інформація надходить, – аналізує старший консультант з питань соцзахисту населення Інституту місцевого розвитку Антон Левицький. – Це встановлює жорсткіший контроль за використанням субсидій, але нічого принципово не змінює для одержувачів субсидій в оплаті компослуг: вони, як і раніше лише оплачують свою частину нарахованої суми. Хоча раніше передбачалося, що держдопомога надійде кожному на його особистий рахунок і кожен буде повністю розраховуватися з постачальником послуг. Але держава поки не хоче відмовлятися від централізації. Плюс в тому, що у людей обіцяють не відбирати заощаджень, але можуть бути затримки з виплатою".

Експерт з ЖКГ Андрій Никончук звернув увагу, що в постанові прописано право Ощадбанку стягувати комісію за свої послуги:

"За правилами платити комісію мусить постачальник послуг, а це може змусити їх підняти тарифи, щоб не працювати в збиток".

Нагадаємо, перед внесенням до Ради проекту рішення про "держкошторис" на наступний рік на друге читання президент Петро Порошенко зажадав від уряду розширити фінансування програми субсидій, а також пригрозив, що не підпише бюджет, якщо не буде розширена програма субсидій для населення.

А після позитивного голосування за проект держбюджету-2019 міністр фінансів Оксана Маркарова запевнила, що програма надання субсидій буде розширена в плані переходу на монетизацію. 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації