Вибори у Грузії: які зміни очікуються в країні після обрання нового президента (ВІДЕО)

საპრეზიდენტო არჩევნები /


28 жовтня у Грузії розпочалися президентські вибори. В країні рекордна кількість бажаючих очолити країну – 25 кандидатів.


Незважаючи на те, що повноваження нового президента значно уріжуть. Адже країна переходить до парламентської форми правління, але на рік збільшується термін каденції.

Президент Грузії Георгій Маргвелашвілі зранку вже проголосував за свого наступника. Його ж самого у списку немає.

Проте у бюлетені аж 25 інших кандидатів – це рекорд для президентських виборів. Цьогоріч грузини в останнє напряму обирають президента. Після його інавгурації Грузія стане парламентською республікою. Повноваження президента скоротять до представницьких, а от строк перебування на посаді збільшать – з 5 до 6 років.

Ці вибори проходить у дуже особливий момент. На тлі цілої низки скандалів, пов’язаних з корупцією, заяв щодо можливої фальсифікації результатів та маніпуляціями виборцями. У Грузії для цього застосовують адміністративний ресурс, працівників державних закладів змушують голосувати за кандидата від влади, – сказала засновник Грузинського центру стратегічного аналізу Нодар Харшиладзе.

Війна не програм, а компроматів. Такою була президенська передвиборча кампанія в Грузії. Найбільше вилили один на одного бруду три основні претенденти на президентське крісло: Саломе Зурабішвілі, Грігол Вашадзе і Давід Бакрадзе. Всі троє у різні періоди посідали посаду міністра закордонних справ Грузії. Вашадзе і Бакрадзе – за президентства Саакашвілі.

Вони перебувають в опозиції до правлячої партії "Грузинська мрія" і відомі своєю підтримкою колишнього губернатора Одеської області. Вашадзе навіть обіцяє повернути Саакашвілі грузинське громадянство.

У Грузії припускають, що Вашадзе може проводити проросійську політику, адже він починав свою дипломатичну кар’єру ще у часи СРСР. Натякаючи на його можливі зв’язки з Москвою – активісти по всій країні на предвиборчих плакатах Вашадзе залишили напис " КДБ". Політик натомість звинувачує чинну владу у підкупі кандидатів.

Це абсолютно нечесні вибори. У нас немає грошей. Громадяни, бізнесмени бояться дати бодай копійчину об’єднаній опозиції. А у Саломеї Зурабишвілі, яка править завдяки грошам Бідзіна Іванішвілі, може собі дозволити будь-що. Вона може собі дозволити запустити слонів зі своїми банерами гуляти Грузією, – сказав кандидат в президенти Грузії Грігол Вашадзе.

Офіційно Саломе Зурабішвілі виступає незалежним кандидатом. Але про її підтримку заявляє правляча партія "Грузинська мрія", фінансована олігархом Бідзіном Іванішвілі. Саломе наробила галасу в ЗМІ своїми заявами щодо війни з Росією 2008 року.

На її думку, саме Грузія спровокувала новий виток конфлікту в Південній Осетії, відреагувавши на російську провокацію. Втім це не значно відбилося на її підтримці. За даними останніх соцопитувань, за неї готові проголосувати 30% виборців. За Вашадзе – 11, а за Бакрадзе – 10.

Ще навесні вважали, що ці вибори навряд матимуть велике значення і будь-який кандидат від партії влади переможе. Але зараз ситуація змінилася. Тож і для "Грузинської мрії" і для опозиції ставки виявилися значно вище,
– заявила директор Міжнародної школи кавказьких досліджень Гія Нодія.

Багато грузинських експертів вже назвали ці вибори генеральною репетицією парламентських, які мають відбутися у 2020 році. І від їхнього результату залежатиме майбутнє країни, адже Грузія перетворюється на парламентську республіку і всі головні рішення ухвалюватимуть саме депутати, а не президент.

Поки що фахівці очікують на другий тур виборів, адже у жодного кандидата немає шансів набрати понад 50% голосів, аби вибороти президентську посаду вже у першому.



 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації