У Чернівцях форум "За українську мову", організований свободівцями, пройшов під гаслом «Ні - мовному закону 5670-д у московській версії та з вимогою відставки Гриневич (ФОТО)

СВОБОДУ НЕ СПИНИТИ / 

20 жовтня у Чернівцях в приміщенні обласного центру естетичного виховання "Юність Буковини" відбувся форум "За українську мову» за ініціативи ВО «Просвіта», аналітиків «УССД», підтримки місцевих свободівців, участі просвітян, науковців, працівників освіти, культури та мистецтва. Це не перший такий захід в Україні за участю знакових постатей - неординарного політика, доктора філологічних наук, професора «Львівської політехніки», народного депутата VII скликання від ВО «Свобода» Ірини Фаріон, відомої письменниці, громадського діяча Лариси Ніцой.

 

Розпочався форум молитвою священиків - української православної та греко-католицької церков, а також їх натхненними промовами про віру та важливість української мови, що неабияк зворушило спікерів форуму.

 

А ще мовознавця і політика Ірину Фаріон схвилювала і зворушила зустріч у фойє «Юності Буковини» зі студенткою української філології Чернівецького університету з Донецька Оленою Скляровою – переселенкою, яка приїхала до Чернівців по нашу мову. Пані Ірина подякувала їй за це. Вона також нагадала, що форум «За українську мову" у Чернівцях проходить у винятковий день – саме 20 жовтня у Мюнхені поховали надзвичайно віруючого чоловіка, борця за Україну Степана Бандеру, якому віра у Бога додавала багато сил для боротьби за свободу української нації. І боротьба ця триває й досі проти замаскованих внутрішніх ворогів, які підривають Україну зсередини.

Процитувавши Марка Твена «Людей легше обдурити, ніж переконати у тому, що вони обдурені», Ірина Фаріон апелювала до законопроекту «Про мову» №5679, навколо якого – триває процес суперечностей, маніпулювання та «страшної еквілібристики». Вона зазначила, що голосування та виступи народних депутатів були повністю закритими для українців, тобто ніде не можна побачити по телебаченню як голосували депутати, хоч голова ВР Андрій Парубій 10 разів ставив цей законопроект на голосування. Ірина Фаріон чітко «пройшлася» по статтях та зауважила, що закон зосереджений більше на захист мовних меншин, а це веде за собою відкритий сепаратизм.
 
 
З огляду на це, питання мови, за словами свободівки Ірини Фаріон, - це перш за все питання національної безпеки та незалежності, а запровадження двох державних мов в Україні було б небезпечним й помилковим, адже “дві мови в країні - це дві держави на одній і тій самій території». Тимчасом в Україні сьогодні діють 735 шкіл нацменшин, із них: 581 російськомовних, 75 румунських, 71 польська, 53 угорських, 3 молдовських. Натомість у Росії - жодної школи, в Румунії - дві, у славозвісній Угорщині, яка направо-наліво роздає українцям угорські паспорти, – жодної!
 

У своєму виступі письменниця Лариса Ніцой також подякувала священикам за молитву, яка об»єднує у спільній любові та повазі до української мови. Розповіла про перше враження від Чернівців, де диспетчер служби таксі на зауваження «Чому – російською?», відповіла: «А вам какая разніца – на каком язике?». «Ви, буковинці, маєте самі навести порядок з тими, хто не послуговується у публічній сфері українською мовою, за вас ніхто не зробить ту роботу», - зауважила пані Лариса. Аналізуючи ситуацію з мовним законом, вона відзначила, що мовних законопроектів було кілька: «мураєвський», який відкинули одразу, бо це був «брєд».
 
 
Свободівський, через чітке відстоювання всього українського, у теперішній Верховній Раді України відклали. А з трьох, що залишилися звернули увагу на лаконічно, без гострих кутів прописаний від депутата з БПП Ярослава Лисюка. «Та Петру Порошенку так хотілося пропіаритися на мові, що Ляшки, Тимошенки, «Самопоміч», «НФ» об’єдналися і його відхилили, а два написаних Іриною Подоляк об’єднали в один. «Ірина Подоляк, щоб ви знали, це та депутатка, яка проводила акцію «Львов говорит по-русски». Уявляєте?! Тепер будемо ходити по комітетах і добиватися зміни правок, які суперечать рішенню Конституційного Суду, ст. 10, де чітко сказано, що державна мова є обов’язковою на всій території України». Письменниця Лариса Ніцой вказала на стилістичну безграмотність законопроекту.
 

Після виступів інших учасників форуму "За українську мову", було прийнято Резолюцію, яка надає повноту української мови та її втілення у повноформатне життя України. Однією з вимог Форуму є відставка Міністра освіти Лілії Гриневич.
Прийнято також рішення звернутися до місцевої влади з пропозицією встановити пам'ятник українському велету духу Івану Франку у Чернівцях.

Джерело: прес-служба Чернівецької обласної організації ВО "Свобода" 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації