“Корінь проблеми в тому, що органи держави замкнулися в собі та почали жити окремим від суспільства життям. Це треба змінити” - Роман Безсмерний у Чернівцях (ФОТО + ВІДЕО)

А ВІН ТАКИ БЕЗСМЕРТНИЙ! /

Українці не відчувають потреби в такій державі і вимагають її перезаснування. Саме це стало основною темою форуму-дискусії «Якої України ми хочемо», що відбувся 19 вересня у Чернівцях. Організатор і натхненник заходу – відомий політик і дипломат Роман Безсмертний. Крім Чернівцях форуми вже пройшли у Львові, Дніпрі, Харкові, Одесі, Чернігові, Луцьку та Вінниці. Формат дискусії обраний не випадково. Роман Безсмертний наполягає на тому, щоб менше говорити і більше слухати. Слухати той колективний розум нації, який і має сформувати запит на якісно нову політику. І відповісти на запитання, якої ж України ми хочемо. 


Суспільство переросло державу і Конституцію 1996 року

 

«Сьогодні існує колосальний розрив між державою і людьми. При існуючому рівні загроз цей розрив загрожує самому існуванню країни», - так почав Роман Безсмертний дискусію.

 

Дійсно, якщо подивитися на сьогоднішні стосунки держави і людини, то вони ніби існують в паралельних вимірах. Вони майже не перетинаються в цінностях, інтересах і цілях. А коли і перетинаються, то нічого хорошого українцю це зазвичай не несе. Природно, що українці не відчувають потреби в такій державі.

 

Корінь проблеми, на погляд Безсмертного, в тому, що органи держави замкнулися в собі та почали жити окремим від суспільства життям. Реформувати таку систему неможливо, переписування повноважень не виправить ситуацію. Систему можна лише перезаснувати. Для цього потрібна нова Конституція.

 

 

«Чинна Конституція створювалася в 1996 році, і відповідала на питання «Чи бути Україні взагалі?», - згадує Роман Безсмертний, який був одним із авторів документу. – Це було серйозне питання в ситуації, коли в Раді з 450 депутатів лише 72 були за вільну Україну, коли інфляція становила по 10000% на рік, і існувало 60 різних міністерств та відомств. Тому в Конституції так багато сторінок присвячено органам держави, її каркасу».

  

Свою роль та Конституція виконала. Але сьогодні суспільство її переросло. Його потреби, інтереси та прагнення мають знайти своє відображення в новому Основному Законі.

У всьому, що ми робимо сьогодні, є присмак війни

 

Дискусія такого рівня не могла оминути питання війни, що сьогодні є головною темою життя країни. За словами Романа Безсмертного, розрив держава-суспільство відчутний тут. Так, на п’ятий рік, Україна досі не знаходиться у стані війни з Росією. Тобто, воюють люди, а не держава. Представники держави навпаки, роблять на війні бізнес.

 

 

«Не має сенсу покладатися на Мінську контактну групу. Вона контактує, але нічого не вирішує. Фактично, сьогодні Мінський процес мертвий, - говорить Безсмертний. – Алгоритм припинення війни існує. Це сильна боєздатна армія, прямі переговори з Москвою та діалог з мешканцями окупованих територій».

 

На відміну від інших політиків, Роман Безсмертний не боїться казати непопулярні речі. Він вважає, що переговорів з Москвою не уникнути, адже саме з того боку на Донбас потрапляє зброя та боєприпаси, там утримуються наші ув’язнені.

 

«Попри особисті антипатії з Путіним спілкуються і Трамп, і Меркель. Тільки ми, країна по якій проходить війна, не є прямими учасниками переговорів», - дивується Безсмертний.

 

 

За його словами, світова спільнота може схилити Москву до переговорів, але наповнити їх конкретним змістом може тільки сама Україна. З непередбачуваним ворогом домовленості мають бути чіткі та короткі. Обов’язково з механізмами відповідальності за порушення. А сильна боєздатна армія стане силовою підтримкою дипломатичних аргументів.

І ще один крок – діалог з мешканцями окупованих територій. На сорок тисяч бойовиків там є три мільйони українців. Саме їхня позиція буде впливати на ефективність реінтеграції.

Місцеві повноваження

Як відомо, Роман Безсмертний був розробником адміністративно-територіальної реформи ще у 2005 році. Тоді вона не була реалізована через протиріччя між президентом і прем’єр-міністром. До ідеї реформи повернулися більше ніж через 10 років. Проте нинішню децентралізацію Безсмертний оцінює скоріше як експеримент влади, при чому – не надто вдалий.
 

«2/3 потреб людини вирішуються на місцях, але 2/3 повноважень знаходяться в центрі. Децентралізація вкрай необхідна, але проводити такі зміни без громадського обговорення, внесення поправок до Конституції, до законів про місцеве самоврядування, до Бюджетного кодексу – не має сенсу. Тому лише 34% створених об’єднаних територіальних громад сьогодні подають ознаки життя», - зауважує Роман Безсмертний.

На думку політика, кожна реформа має не просто виголосити мету, а ще й показати дорогу, по якій до неї потрібно рухатися.

Буковинське розмаїття

Підсумовуючи дискусію, Роман Безсмертний подякував учасникам і підкреслив, що чернівчани добре розуміють, як вирішувати наявні проблеми.
 

«Тут відчутний глибокий аналіз ситуації і розуміння механізму розв’язання проблеми. Погано, що держава не використовує власний потенціал. Люди відчувають, що вони незатребувані, їх навіть не запитують. При цьому, в цих умовах вони роблять свою роботу максимально відповідально», – сказав політик.

Він додав, що Буковина це прекрасний самобутній регіон, чию самобутність необхідно зберігати та розвивати.

«Нам потрібний новий ціннісний підхід у стосунках держави і громадян, центру та регіонів, в якому не буде популізму і «шоу». Натомість буде професіоналізм і розуміння інтересів людини і країни» , - резюмував Роман Безсмертний.

Після форуму відбулася прес-конференція та зустріч Романа Безсмертного зі студентами чернівецьких вишів на тему «Геополітична стратегія України».
 


Іванна СТРАТІЙЧУК, для БукІнфо (с)
Фото надані автором 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації