Зупинити винищення власного народу закликають на Буковині: в області зафіксовано критичну кількість хворих на рак

ПИЛЬНУЙТЕ ВЛАСНЕ ЗДОРОВ’Я! / 

Нещодавно представники громадських організацій « Інститут Соціальної ініціативи» та громадські діячі Буковитни відвідали Чернівецьку обласну клінічну дитячу лікарню де вдалося поспілкуватися з завідувачем відділення кардіоонкогематології, Гнатюком Михайлом Георгійовичем. Причиною візиту стала загрозлива статистика захворюваності на онкологічні та пульмонологічні захворювання у Чернівецькій області, а зокрема Хотинському, Сокирянському, Кельменецькому та Сторожинецькому районах.


Загальна статистика невтішна, лише 2017 року в області було зафіксовано 2207 вперше діагностованих хворих на рак, і саме головне що хвороба молодшає, - пише сайт "Газди".

Михайло Георгійовичу, на сьогодні ми маємо негативну тенденцію збільшення онкологічної захворюваності у дітей. На вашу думку що спричиняє такий розвиток?

Так, негативна тенденція є і ми це вимушені констатувати. Серед чорного списку районів з яких потрапляють діти до нас на лікування, це Сокирянський, Кельменецький, Хотинський та Сторожинецький райони. Сторожинецький район напевне був завжди , бо найбільший район де найбільша кількість дітей в області і де висока народжуваність, в інших же районах ця тенденція розпочалася з двох тисячних років. Специфіка захворюваностей досить різна. Зараз в нас у відділенні на лікуванні перебувають шістнадцять дітей з онкогематологічними паталогіями, з пухлинами мозоку. Найстрашніше що за останні чотири роки почали звертатися батьки з дітьми в яких мутовані форми лейкемії. Зараз в нас на лікуванні знаходиться дитина з Хотинського району, яку з великими складнощами вдалося ввести в часткову стадію ремісії лише на 55 день, на той час як з простими формами лейкемії стадія повної ремісії після лікування відбувається вже на 15-й день.

Яка причина виникнення мутацій?

Я, як лікар вважаю і є статистика міжнародних організацій, що велику роль у причині захворюваності є те що в цих районах досить розвинута агропромисловість і щорічно йде оброблення садів та полів хімічними препаратами, пестицидами та гербіцидами. Доказ цьому є велика кількість звернень з тромбоцитопенічною пурпурою. Як ще до 2011 року до нас зверталося до тридцяти пацієнтів з таким захворюванням, то зараз за одинадцять місяців ми маємо вже понад сімдесят два випадки – резюмував лікар.

*****

Насправді ситуація вже давно вийшла з під контролю, про це свідчать і неодноразові звернення мешканців районів до районних та обласної рад. На диву, при приїзді незалежної виїзної комісії за участі представників громадськості, мешканці районів на мікрофон та камеру категорично відмовлялися говорити. Дехто у відкриту нам говорили про те що, тут про це говорити заборонено, бо можемо мати проблеми- зазначає Ілля Токаренко – Голова ГО “Інститут соціальної ініціативи” (на фото поряд).

На сьогодні ми бачимо явний тиск з сторони агрохолдингів на теренах Буковини. Багато хто допомагає та лобіює цей бізнес на теренах Буковини і є людьми з вищих гілок місцевих органів самоврядування і тому ця тема в більшості випадків приховується або вже у разі загострення ситуації, просто створюється імітація вирішення проблеми.

За коментарем йдемо до в Сокирянську районну раду. Голови районної ради Козака Василя Васильовича нема на місці, тому прокоментувати ситуацію вийшов перший заступник Сокирянської районної ради Бойко Олексій Сергійович.

Олексію Сергійовичу! Наразі у вашому районі спостерігається негативна тенденція зросту захворюваності на онкологію. Чи знаєте ви про цю проблему? Яким чином намагаєтеся сприяти вирішенню проблеми?

Ми знаємо про цю проблему не один рік. Нажаль ми зараз ведемо лише моніторинг та статистику і смертності і захворюваності і вона не втішна. Звісно по можливості намагаємося проводити роз`яснювальні роботи серед фермерів але в багатьох випадках це не діючий інструмент. Нажаль ми маємо такий фактор, що коли тільки починається розгляд таких питань, то індивідуальні фермери, чи то агро підприємства одразу ссилаються на тиск з сторони влади на бізнес і одразу такі питання знімаються з розгляду. Треба розуміти що і з боку держави має бути відповідний крок. Перевірки вже давно не проводять, а тому вияснити чи не зловживає аграрій використанням пестицидів чин ні, ми не маємо можливості, да і підстав щоб відмовити інвестору в оренді землі під сади не завжди знаходяться.

На запитання Олександра Сапунова про підтримку соціальних програм з сторони представників аграрного бізнесу, Олексій Сергійович відповів що така підтримка є, але в якій кількості відповісти був не готовий, але зазначив, що за кошти аграріїв закупляють зошити та щоденники для шкіл, помагають при зверненнях на лікування- додав заступник голови Сокирянської районної ради.

Сором! Десятки тисяч євро уходять на лікування дітей за кордоном, а «добрі» аграрії виділяють на зошити та щоденники? Це все на що спромоглися? І хто буде навчатися в тих школах, як вже і дітей скоро не буде, завдяки таким горе підприємцям?- обурюється громадський діяч Олександр Сапунов (на фото поряд).

Я вважаю що основний фактор неконтрольованого використання пестицидів,це недосконалвсть законодавства і недолугість влади. Фактично хтось діяльністю, а хтось бездіяльністю вбиває власний народ- продовжив Олександр Сапунов. Заступник голови Сокирянської районної ради пообіцяв всіляко сприяти в починаннях громадськості, адже сам проживає на цій землі і також переймається долею свого краю, але чи так воно ми дізнаємося вже найближчим часом, бо більшість чиновників в цьому районі мають відношення до агрохолдингів які так нещадно труять свою землю та свій народ.

Олександр Сапунов підготув відповідні листи до Міністерства охорони здоров`я та Держпродспоживслужби з вимогою перевірити діяльність агропромислових компаній та індивідуальних фермерів на теренах Буковини. Також запланована зустріч з міністром МОЗ Уляною Супрун та головою Держпродспоживслужби Володимиром Лапою, задля того щоб вони взяли на особистий контроль ситуацію що склалася на Буковині.

На сьогодні вже очікуються відповіді з відповідних інстанцій і ми маємо на меті вже 2 жовтня провести круглий стіл з подальшим створенням екстреної експертної комісії, з залученням екологічних служб, представників Держпродспоживслужби, медиків, науковців, незалежних лабораторій, правоохоронців. Також ми знайшли порозуміння з Чернівецькою обласною адміністрацією. Перший заступник голови Чернівецької ОДА Михайло Павлюк, запевнив нас що з сторони ОДА буде сприяння та реагування. Ми не можемо закривати очі на таку страшну статистику і на виникшу проблему, тож найближчим часом, ця проблема буде піднята на загально державному рівні. Ні в якому разі ми не маємо право дозволяти шкурним інтересам, перемагати над здоровим глуздом, тим більше що йдеться про життя людей. Тому запрошуємо всіх небайдужих до дискусії та дій щодо цього страшного явища – резюмував громадський діяч Олександр Сапунов. 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації