Чому архіви замовчують про смерть Володимира Івасюка?

Життя українського композитора і поета Володимира Івасюка, який мав диплом з медицини, вважається символом страдницької долі України. Оскільки немає пісні, яка б настільки чисто і красиво розповідала про душу землі української як Івасюкова "Червона рута", що зробила його улюбленцем України і світу.

В документах архіву зберігалась справа «Кіцманського Райкому Комсомолу» так звана «хуліганська справа Володі Івасюка»
Трапилось те, що прогулюючись Кіцманським парком, хтось із хлопців жартома закинув кашкет на пам’ятник «вождю світового пролетаріату». Хлопці вирішили забрати кашкета і полізли на постамент, вони ж не знали, що «вождь» не був закріплений, і тому без особливих зусиль впав додолу, при цьому від Леніна відламався невеличкий шматочок. Беручи до уваги, що підходили «ленінські дні», місцеві партократи-бюрократи вирішили підстрахуватися і посадили хлопців на 15 діб. Після цього інциденту, який насправді міг би трапитися з кожним, й не був частиною якогось злочинного задуму, влада зробила все можливе й неможливе, щоб Володю виключили з комсомолу. Але чи цей епізод є щось нове. Нажаль ми з вами не зможемо так само дізнатись про смерть Володі з архівів прокуратури, СБУ.

Однак життя поета було недовгим. 24 квітня 1979 року близько 13 години Володимир Івасюк пішов зі своєї квартири у Львові в консерваторію і додому не повернувся. Громом і сполохом стало зникнення Володі для кожного, хто його знав. Усі були переконані, що виважений у вчинках він, не міг зникнути просто так. Юнак був закоханий у життя, в людей, в музику, задивлений у майбутнє. Ішов своєю дорогою впевнено і красиво, відстоюючи свою позицію митця і громадянина.

Минали дні, але жодної звістки не надходило. Аж 18 травня стало відомо, що в Брюховицькому лісі знайшли тіло Володимира повішеним зі слідами катувань. Понівечене тіло Володимира знайдуть у Брюховецькому лісі, перше, що впаде у вічі рідним – те, що у Володі були виколоті очі. Це ж як люто треба ненавидіти людину, щоб після жорстокого побиття вчинити таке немилосердне катування над чужою дитиною? Наскільки потрібно зневажати народ, щоб безкарно вбити його національного співця? І з цинізмом та зверхністю заявляти, що не існує ані української мови, ані української культури. А ми покірливо знизуємо плечима, все глибше і глибше занурюючись у комплекс меншовартості, люб’язно випестуваний для нас «старшою сестрою».

І дійсно, а де ж їм взятися, велетам духу, талановитим митцям, поетам, композиторам і т.д., коли великоімперський шовінізм вже більше трьох століть морально і фізично винищує найкращий український генофонд, удобрюючи ним безкраї обшири «єдіной і нєділімой»?! Відомо, що останні дні його життя були позначені активною роботою над партитурою кантати "Чуття єдиної родини", замовленої Міністерством культури України на слова радянських поетів, оперою "Дарина" на історичну тематику (оригінальний твір із 30 пісень-арій, розрахованих на голос Софії Ротару), піснею для Ірини Вільде на слова львівського поета Василя Мартинова...

22 травня відбувся багатотисячний похорон композитора. Своєю смертю він об'єднав багатьох людей, влаштувавши водночас для тих, хто знав композитора іспит на честь, чесність і вірність. У багатьох львівських вузах саме на цей день призначили комсомольські збори з обов'язковою явкою. Але серед тисяч тих, які проводжали в останню дорогу Володимира Івасюка, було багато студентства.
Обставини загибелі композитора так і залишилися не з'ясованими до кінця, хоча ніхто не вірив у версію офіційних органів, яку було опубліковано в пресі та вказано в свідоцтві про смерть Володимира Івасюка - самогубство. Навіть сьогодні, коли вже давно здобуто незалежність України, цю таємницю сметрі композитора не розкрито.

Сьогодні залишились безліч відкритих питань головне причина смерті й механізм загибелі. От як він міг залізти на дерево, коли відстань від стовбура до місця, де зв’язано вузол мотузки — 70 сантиметрів? Може, нагнув гілку? Але тоді виникає питання: як саме? Скажу так, відстань від землі до гілки — 2,30 метра, а зріст Івасюка — 171 см. Може, щоб покінчити з життям, він по стовбуру ліз? Тоді на одягу й підошвах мали бути сліди. Якщо зробив це іншим спосом, то чи перевірило попереднє слідство таку можливість? Ні. То хто відповість: чи це було самогубство, чи це апріорі було неможливо.. То коли настала смерть? Отже, чи підтвердиться версія попереднього слідства, чи будуть додаткові обставини.

Так з’явилися підстави вважати, що слідство у справі Івасюка було необ’єктивним, що смерть була насильницькою, ба більше – є факти, які вказують на причетність КДБ до вбивства. Бо чому тоді знищували матеріали, чому ліквідовували сліди, чому змушували батьків писати розписку про нерозголошення того, що вони побачили на впізнанні тіла? І в кінці можна сказати що багатьом відкриття та поновлення цієї справи просто не вигідна.

Степан КАРАЧКО, спеціально для "БукІнфо", (с)

www.bukinfo.cv.ua


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації