Йосиф Зісельс: «Сьогодні намагаємося відродити єврейське життя в Україні». У Чернівцях пройшла Пам”ятна міжнародна конференція з мови та культури їдиш (ФОТО + ВІДЕО)

ПРЕСТИЖНИЙ ФОРУМ /


Тривають дні єврейської культури на Буковині, де серед подій головною стало проведення Пам”ятної міжнародної конференції з мови та культури їдиш, на яку до Чернівців приїхали науковці з 12 країн світу. Відкриття заходу відбулося в Мармуровій залі ЧНУ імені Юрія Федьковича.


За словами голови Асоціації єврейських організацій та громад України Йосифа Зісельса, конференція є науковою й головним чином стосується тих, хто володіє мовою їдиш. Захід транслювався у великій залі і на YouTube каналі - українською та англійською мовами.

 

В рамках днів єврейської культури на Буковині запланована ціла низка заходів серед яких, за інформацією організаторів, тиждень єврейського кіно, виставки старих видань мовою їдиш, вечір єврейської поезії, відкриття виставки творів єврейських художників Буковини тощо.

Йосиф Зісельс у розмові з журналістами розповів, що для єврейського світу проведення такого міжнародного форуму стане знаковою подією, оскільки вона відбувається на честь конференції, яка відбулася ще в далекому 1908 році, відігравши за понад століття визначну роль у становленні мови та культури їдиш загалом в світовій культурі. Пан Йосив нагадав, що десять років тому подібна конференція теж проходила в Чернівцях і вирізнялася своєю аполітичністю та суто науковим характером.
 
"Перша міжнародна конференція з мови та культури їдиш відбулася у Чернівцях в 1908 році. А через сто років ми вирішили відродити цю традицію. У 2008 році, коли відкривали Єврейський музей у Чернівцях, я запропонував професору Вольфу Московичу зробити ювілейну конференцію. Тооді він зібрав вчених, а я організовував цю зустріч. А тепер, через десять років уже було зрозуміло, що и не можемо пройти повз це і не зробити ще одну конференцію. Рік тому я знову запропонував Вольфу Московичу знову провести цю конференцію. Ну і ми почали готуватися, він пішов збирати їдишистів, а я пішов шукати гроші. І ось результат нашої спільної праці. У цьогорічній конференції взяли участь дванадцять країн включаючи Україну. Багато представників Франції, Ізраїлю, США, Польщі, Німеччини та Румунії", - повідомив громадський діяч і дисидент єврейського походження, голова Ваад України Йосиф Зісельс.

На думку дослідників з їдишу, сьогодні вивчення цієї мови це більше нагадує персональний перфоменс, це стосується, зокрема, тих кому не подобається сіоністська політика. Йосиф Зісельс на це запитання відповідав неохоче. Каже, що не варто політизувати те, що вже відійшло. Хоча, за його словами, ще на початку 50-тих років минулого століття в Ізраїльському Кнесеті навіть точилися бійки навколо мовного питання, де кулаками вирішували, яка ж мова повинна бути державною в Ізраїлі - іврит чи їдиш.
 

“Колись це було певне протистояння між сіоністською та автономіськими концепціями розвитку єврейської громади. У 1908 році ці зіткнення відбувалися в Чернівцях. Мова та культура їдиш дуже потерпали за часів Голокосту та Сталінських репресій, а 10 років тому в Чернівцях ми підсумовували ті часи коли загинула більшість тих хто розмовляв мовою їдиш, намагаючись тепер відродити єврейське життя в Україні”, - підсумовує журналістам голова Асоціації єврейських організацій та громад України.

Журналіст, голова Комітету з питань культури і духовності у Верховній Раді Микола Княжицький, який також був серед запрошених гостей разом іншим народним депутатом з Буковини Максимом Бурбаком, під час відкриття конференції згадав цікаві слова однієї з засновниць Ізраїльської держави й колишнього прем”єр-мінстра країни Голди Меїр, яка розповіла, як відбувалася одна з перших виборчих кампаній в молодій країні, де Давид Бен Гуріон (один з лідерів сіоністського і сіоністсько-соціалістичного руху, також один з творців держави Ізраїль) свій виступ промовляв на івриті, мові, яка також була багатьом не зрозумілою в залі. Йому почали пропонувати перейти на якусь іншу зрозумілу для них мову. Він все ж закінчив промову івритом, частина людей вийшла із зали, але все ж за нього потім проголосували! “Це говорить про те, - додав Микола Княжицький, - наскільки мова є важливою для відродження народу та побудови країни. Це говорить про те, наскільки багатим є єврейський світ".
 

Так і 110 років тому в Чернівцях на конференції постало питання, яку ж мову визнати основною єврейською: іврит чи їдиш. Більшість тоді проголосувало за визнання двох мов. І це, як виявилося, було справді мудре єврейське рішення.

Дні єврейської культури на Буковині триватимуть з 5 по 12 серпня.
 


В’ячеслав ХАБАЙЛО, журналіст.
Спеціально для БукІнфо (с)
Фото і відео - автора 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації