Герби стародавніх населених пунктів Буковини

НАША ІСТОРІЯ / 


Геральдика завжди привертала до себе особливу увагу дослідників історії відповідних осіб, родин, товариств, об’єднань, громад, поселень, територій, країн тощо. Адже в гербах закодовано надзвичайно багатогранну, цінну та значиму інформацію. Інколи лише герб доносить до нас унікальні відомості про свого власника тощо. Починати кожну справу слід з найважливішого або з чогось відносно доступного. Я почну з гербу села Балківці біля міста Серет (центральна ілюстрація). Для мене це особливо цікаво, бо саме з Балківців походить наш рід Одовічуків, відомості про який сягають ще далеких «княжих часів».


Тому в цьому дописі пропоную до уваги шановного товариства мої скромні міркування щодо гербу стародавнього українського буковинського села Балківці біля міста Серет. Між іншим, це прямісінько на українсько-румунському етнічному кордоні. Поселення розташоване в глибокій долині потока Гораєць. Назва села Балківці походить від поняття балка, що означає суху або з тимчасовим водотоком долину з плоским дном.

Як самостійна громада село засноване в 1784 році (можливо і право на свій герб отримано саме тоді). Правильне написання назви села Балківці румунською мовою Bălcăuţi, угорською Laudonfalva, німецькою Balcoutz, польською Balkiwci. Згідно найдавнішого з відомих зараз результатів переписів мешканців Балківців 1823 року в селі зафіксовано 650 осіб. За даними перепису населення 2002 року у селі проживали 1536 осіб.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Герб міста Серет

Наразі найдавніші історичні згадки щодо Балківців знайдено за 1430 рік. Перші документальні згадки про Балківці відомі за 1471 рік. Тоді Молдовське князівство було васалом Османської імперії (з 1456 року) зі столицею Сучава (1385-1572 роки). А господарював в той період Штефан III Велиикий (1457-1504 роки). Відповідно село має давню та насичену історію, про що свідчить наявність у нього уже в ті стародавні часи свого гербу, опис якого наведено нижче. Найімовірніше відомий зараз варіант гербу затверджений на основі попередніх зображень вже за часів виділення Буковини в окремий коронний край у складі Габсбурзької монархії у 1849 році. Тобто датування появи гербу та автентичність відомого зараз зображення потребує подальшого уточнення. До речі, наведені мною нижче герби отримані з відкритих джерел.
 
Герб міста Сигіт

Відомий зараз герб села Балківці це: червоний щит на фоні чорного прямокутника, що стоїть; на щиті біле серце, пробите горизонтально зліва направо чорною стрілою; над щитом зображення кам’яної без бійниць міської стіни з класичною бойовою вежею-воротами в центрі. Згідно класичних принципів європейської геральдики червоний колір щита символізує хоробрість, мужність, любов, а також кров, пролиту в боротьбі проти загарбників. Сам геральдичний щит французький старий, загострений донизу.

Цей факт потребує фахового аналізу. Зокрема, чому тип щита не слов’янський, що було б логічним на цих землях. Біле серце на фоні щита свідчить про чистоту, незаплямованість, істинність, вірність балківчан. Серце пробите стрілою є визнаною алегоричною емблемою страждань за віру та батьківщину. А ось вид (практично схематичний) та колір стріли, абсолютно горизонтальний напрямок її враження та характер самого проникнення (в цьому випадку без жодної деталізації рани) теж потребує коментарів фахівців. Досить поширене в геральдиці населених пунктів зображення над щитом кам’яної міської стіни з бойовою вежею-воротами в центрі символізує стратегічне значення населеного пункту як форпосту (зокрема щодо столиць Молдовського князівства Серета (1365-1388 роки) та Сучави (1385-1572 роки). А ось тип вежі (ворота), кількість бійниць та зубців може про щось свідчити додатково. Чорний колір загального фону гербу скоріш за все символізує журбу, смуток і скорботу з приводу трагічних подій в історії краю та поселення. Правда, відомі варіанти гербу на білому фоні, що може бути грубою помилкою. Можливо хтось з буковинських істориків або геральдистів внесе ясність в дане питання.
 
Герб міста Сучава

Даною публікацією запрошую краєзнавців та мешканців, які цікавляться історію, з інших населених пунктів Буковини поділитися на сторінках цього видання своїми знаннями та матеріалами щодо гербів відповідних громад, поселень та територій. В перспективі може скластися досить цілісна збірка «Герби стародавніх населених пунктів Буковини», яка слугуватиме довідковим матеріалом з історії краю. Впевнений, що в процесі публікацій та їх обговорення дізнаємось багато цікавого та важливого з історії поселень, краю та країни в цілому. А почати, як на мене, доцільно з гербу першої столиці Молдовського князівства — Серета (1365-1388 роки), яке вперше згадується як місто у 1334 році. Між іншим, воно відзначається як руське місто у Волощині в «Списку руських міст 1370-1390 років».
 
Герб міста Ясси

До речі, герб цього міста має кілька беззаперечно схожих рис (форма щита, кам’яна вежа над ним тощо) з обговорюваним гербом Балківців та й виконаний він в подібній стилістиці (думаю, що це не випадково). Схожі думки викликає й споглядання гербів міста Сучава та Ясси, які теж свого часу були столицями Молдовського князівства (правда, Ясси територіально вже не Буковина) та історичного центру Мараморощини міста Сигіт-Мармароський (який відповідно теж розташований поза Буковиною).

Ярослав ОДОВІЧУК, спеціально для порталу БукІнфо (с) 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації