Що ж відбувається насправді у Ратуші? Мерові Чернівців готують недовіру, секретаря міської ради хочуть у відставку

А ПОТЕРПАЄ МІСТО / 

 

Попри нібито політичне затишшя (бо літо надворі і буцімто не до загострення ситуації), у Чернівцях вирують справжні революційні пристрасті. Вкотре може захитатися крісло під чернівецьким міським головою Олексієм Каспруком. Принаймні частина депутатів міськради схоже вирішила провернути сценарій 2011 року, коли пішов у відставку екс-мер Федорук. Вони підготували проект рішення щодо висловлення недовіри чинному міському голові.

Це вже не перша спроба скинути мера з посади. Торік наприкінці березня була так звана «проба пера». На позачерговій сесії депутати вже хотіли дотиснути мера та висловити йому недовіру. Тоді саме затримали керівника господарського відділу освіти міської ради нібито за хабар. За це одразу знайшлося 19 голосів. Та під час повторного голосування кількість швидко зменшилася до 16-ти.

Тоді відсторонити Каспрука з посади не вдалося. Проте ініціатори цього не полишили мрії таки проштовхнути це рішення.

На одній з останніх сесій міської ради це питання нібито намагалися порушити, але через технічні та процесуальні моменти для цього не було жодних законних підстав. Як і минулого разу, натхненником та ініціатором цього процесу є чинний секретар міської ради Василь Продан.

На відміну від Продана, у Каспрука у міській раді немає власної фракції та сталої команди. Є певна підтримка лояльних депутатів та ситуативна – від тих, хто вагається або шукає вигідного компромісу з будь-якою стороною.

З іншого боку на проект рішення щодо висловлення недовіри мерові на сайті міськради з’явилася електронна петиція (яку депутати мали би розглянути) щодо звільнення Василя Продана з посади секретаря Чернівецької міськради. Вона буквально за день набрала необхідні 250 голосів для розгляду. Щоправда, шанси на позитивний розгляд цієї петиції надзвичайно малі. Бо назбирати більшість для такого голосування у міській раді навряд чи вдасться.

Загалом нині ситуація склалася така – є абсолютні прихильники висловлення недовіри чинному міському голові та абсолютні супротивники (їхня кількість менша) цього. Але є й чимало депутатів, які і досі вагаються, на чий бік пристати (чи до розумних, чи до гарних).

Як то кажуть, нічого особистого, лише бізнес…

Неофіційно один із таких депутатів, який не захотів назватися для преси, розповів, що знайти необхідні голоси для відсторонення мера не так просто. Постійно тривають кулуарні переговори, хтось із кимось про щось домовляється.

- З одного боку, знайти голоси, аби підтримали петицію щодо секретаря – практично неможливо. Бо існують певні домовленості, хтось комусь чимось зобов’язаний, плюс – а кому це, власне, з них потрібно? Яка їм користь, що Продана знімуть з посади секретаря? Що вони від цього виграють? - каже депутат Чернівецької міської ради. – А з іншого боку, у певних політичних сил можуть відбутися репутаційні втрати через відставку мера. І що вони від цього виграють? А так можна грати на два фронти, лавіруючи між різними сторонами. Це, грубо кажучи, можна назвати «золотою картою», від якої великою мірою залежить, хто переможе. Можна торгуватися з усіма і чекати слушної нагоди та вигідної для себе ситуації. Чи проголосують 26 липня за відставку мера? Зараз надзвичайно важко сказати. Бо – голосів не вистачає, але все може кардинально змінитися.

Водночас для окремих політичних сил висловлення недовіри мерові та його відставка – досить вигідні. Адже до наступних місцевих виборів – два роки (вони мають відбутися, якщо не ухвалять якихось змін у законодавство, восени 2020 року). І за ці понад два роки можна отримати чималий зиск (матеріальний, репутаційний, або – банально дешевим популізмом отримати політичні бонуси). Хоча чимало залежить від того, хто переможе на чергових президентських виборах наступного року та якою буде конфігурація у парламенті після осені 2019-го.

Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ, "Погляд"

КОМЕНТАРІ:

Ігор Баб’юк, політолог, директор Буковинського центру виборчих технологій

Щодо електронної петиції про відставку секретаря міської ради Продана, то не думаю, що реально знайдеться необхідна кількість голосів. Бо у нього є стала підтримка у раді. Щодо висловлення недовіри мерові Каспруку, то великою мірою все залежатиме, наскільки активною буде громадськість. Чи підтримає вона свого міського голову. Це довготривала гра на вимотування. Якщо під час розгляду цього проекту рішення люди не прийдуть до міської ради, то таке рішення може бути проголосоване. Адже, зараз липень, період відпусток, люди політично не особливо активні. Хоча ніхто не забороняє виставити таке питання на сесію і в серпні. Минулого разу це питання хотіли виставити на сесію, але не вистачало депутатів у сесійній залі. Спочатку, якщо пам’ятаєте, не було навіть кворуму. Інше питання, чи таке рішення буде правомірним. Бо нині Каспруку, на відміну від Федорука, буде легше виграти, адже законних підстав для висловлення недовіри у депутатів немає. Можливо, відбувається просто тиск на мера, аби він чимось поступився. Тобто, це означає, що тривають торги. А напередодні будуть так звані сигнальні голосування, аби зрозуміти розклад сил та скільки є голосів. Чергові місцеві вибори мають відбутися восени 2020 року, і за цей час у місті можна зробити будь-що.

Олексій Кандюк, політолог, кандидат політичних наук:

Зараз тривають торги. І не лише на рівні мера чи секретаря (депутатського корпусу), але й на високому столичному рівні. Зараз опоненти Каспрука прораховують усі нюанси, зокрема репутаційний удар після відставки мера. Бо на наступних виборах це, навпаки, може додати йому голосів. Водночас зараз активно моніторять ситуацію щодо майбутніх президентських виборів, бо від цього також багато залежить і на місцевому рівні. Чи серйозно налаштовані обидві сторони – важко сказати. Триває прорахунок великої політичної гри. Є плюси та мінуси у будь-якому рішенні. Бо так само, як було з Федоруком – цього разу не вийде. Там були інші реалії. 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації