Відомий професор-уролог Олександр Федорук, який у 52 роки підкорив одну з найвищих гір в Гімалаях і знає ціну життя, готує у Чернівцях собі достойну зміну (ФОТО, ВІДЕО)

НАШ ЕКСКЛЮЗИВ ДО ДНЯ МЕДИКА /


Олександр Федорук ще з дитинства виховувався в родині, де розмови про медицину не були зайвою темою. Його батько - Степан Федорук, - відомий на той час в Чернівцях терапевт, частенько приймав пацієнтів вдома. З цікавістю за цим процесом спостерігав Олександр. Пропрацювавши в лікарні швидкої медичної допомоги з першого дня її функціонування, батько був з тієї гвардії лікарів, для яких УЗІ, рентген та лабараторні аналізи були лише додатковими методами досліджень.


Олександр Федорук, навіть й гадки не мав, що стане урологом. А нині він - завідувач кафедри урології та нейрохірургії Буковинського медичного державного університету, професор, доктор медичних наук. Після інституту пішов працювати анестезіологом. Це вже потім обрав шлях уролога і в жодному разі не пожалкував про це. “Працюючи анестезіологом, постійно стоїш і заглядаєш в операційну рану, виникало бажання зробити в цей момент щось своїми руками”, – згадує пан Олександр початок свого шляху. І вже сьогодні руками професора проведено більше 10 тисяч операцій.

Ендоскопічна урологія на початку 90-х почала набирати обертів. Вже сьогодні в клініках розвинутих країн, не існує такого поняття, що щось не можна зробити ендоскопічно.

“Моє знайомство з буковинцем Іваном Збаращуком, американцем українського походження, визначило мою подальшу долю як спеціаліста”, - каже Олександр Федорук, - наш земляк свого часу привіз нам перше ендоскопічне обладнання на якому навчив нас працювати. Довелося пройти стажування й в Америці. Але насправді Америку треба робити в нас, в рідній домівці”.

Чи була можливість оперувати за океаном? – Так, каже пан Олександр була, але жодних кроків в цьому напрямку він не робив.

“Що мотивує мене сьогодні? Мету, яку я ставлю перед собою, повинна бути подолана, для мене тоді це мій особистий успіх. Одна з таких реалізувалася 20 жовтня минулого року, коли у складі української експедиції я здолав найвищу трекінгову (для пішохідного туризму) вершину світу Мера Пік в Гімалаях (Непал) висотою 6,476 метрів”, - із задоволенням згадує лікар-чернівчанин.

“Для мене, - каже пан Олександр, - в 52 роки це було серйозне досягнення та не менш серйозне випробування. Якщо ми не будемо ставити перед собою ніякої мети ми не будемо її досягати. Внутрішні страхи, які є у людини, потрібно просто вбивати”.

Буковина вже сьогодні стала тим регіоном, одним з лідерів урології в Україні, куди їдуть лікуватися з Тернопільської, івано-Франківської та Хмельницької областей. Завдяки подвижництву таких, як пан Олександр, оперативна активність стала однією з найвищих по країні серед лікарень швидкої медичної допомоги, де головний здобуток - надзвичайно низька летальність. Так, лише у 2017 році померло 12 чоловік з 5 тисяч, які перебували на лікуванні. І це при 2,5 тисячі операцій!

З існуючих проблем професор Федорук серед головних виділяє недостатність медичного обладнання. “Іноді закуповуємо за спонсорські, іноді за власні кошти адже стояти на місці не можемо”, - каже він.

Cеред урологів панує такий жартівливий вислів: «Рак простати є у кожного. Тільки не кожен до нього доживає». Насправді, це дуже болюча тема для професора Федорука. Питання виявлення раку на ранній стадії є надзвичайно важливим моментом. Постійно ведеться буквально боротьба йде за те, щоб можна було виявити цю хворобу і прооперувати пацієнта з високим відсотком на одужання. Тому не висока культура профілактики здоров’я, яка, на жаль, ще панує в нашій країні, вимагає від лікарів удосконення у своєчасному виявленні хвороби.

Сьогодні кожен 300-й на Буковині хворіє на рак простати чи сечового міхура. Чоловікам після сорока років обов’язково треба проходити обстеження, адже більшість урологічних пацієнтів саме чоловіки.

Хоча хвороби приходять з віком, варто дослухатися до свого організму в будь-якому віці і не ігнорувати ознаки захворювання, адже попередити завжди легше.

Сьогодні клініка працює з перевантаженням, зазначає Олександр Федорук. За його словами, так в один з днів було 75 хворих на 45 ліжок. Відділення в день може проводити до 20-25 операцій з яких 5 проводить особисто пан Олександр. І це для нього вважається “спокійним днем”. “А бувають дні, коли операції починаються о 8-й ранку і закінчуються близько опівночі. Коли проводять важкі операції і читають про себе “Отче Наш”. Коли, проживають цей час разом з людиною, яку оперують. З нею разом і радіємо за одужання, як за найближчу людину, - щиро зізнається наш співрозмовник.

А ще Олександр Федорук скромно зізнається, що є співавтором національного підручника з урології. Каже, що бути запрошеним в колектив авторів - це високе визнання та відчуття гордості за 30 років невтомної лікарської праці.
 


Про те, як батько вплинув на обрання професії, чому залишився оперувати в Чернівцях та як подолання гірської вершини стали невід’ємною частиною у досягненні мети - дивіться в ексклюзивному інтерв’ю тележурналіста В’ячеслава Хабайла з урологом Олександром Федоруком, відзнятому спеціально для інформаційного порталу БукІнфо.
 


Фото і відео В’ячеслава ХАБАЙЛА.

Спеціально для БукІнфо (с) 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації