Під стінами Чернівецької ОДА відбуласть акція в підтримку виборчої реформи під гаслом «Ні! Виборам за законом Януковича» (ОНОВЛЕНО)

ТАК МАЄ БУТИ! / 


15 травня у Чернівцях представники політичних парій Демократичний альянс, Громадянська позиція, Об’єднання Самопоміч, Сила людей, ВО “Свобода”, ВО “Батьківшина”, Рух нових сил, Аграрна партія України разом із активістами ГО “Центр UA”, ГО “Лабораторія демократичних трансформацій”, ГО “Чернівецьке громадське телебачення” закликали Парламент ухвалити в другому читанні та в цілому проекту Виборчого кодексу (3112-1), що передбачає проведення парламентських виборів за пропорційною системою з відкритими регіональними списками. Всеукраїнська акція “Ні! Виборам за законом Януковича” відбулась 15 травня на центральних площах усіх обласних центрів України, а 17 травня – проходитиме в Києві під Верховною Радою.

▫️Під час мирного мітингу голова Національного Корпусу – Ігор Лучак сказав: «Сьогоднішня так звана провладна «еліта» не збирається робити жодних кроків щодо обіцяної ще в 2014 році виборчої реформи. Тому ми зібралися тут,щоб підписати та передати звернення до влади,де громадськість вимагає негайного прийняття нового Виборчого кодексу».


На завершення акції усі присутні затвердили своїми підписами вищевказані вимоги та передали звернення представникам місцевої влади.
 
Понад 50 учасників акції вимагали скасувати корумповану виборчу систему та перейти до пропорційної системи із відкритими регіональними списками (законопроект № 3112-1). Партійці та активісти Буковини вважають, що нові виборчі правила дозволять обирати не лише партію, але й конкретних кандидатів в цій партії, тим самим формуючи список із людей, що мають довіру.
“Ніхто за нас нічого зробити не може, і Україну, Буковину, Чернівці, треба змінювати. Якщо ми не піднімемо весь український народ і не змінимо виборче законодавство, у нас немає абсолютно ніякого майбутнього”, — зазначив представник “Об’єднання Самопоміч”.
“Ми проти старого закону, який передбачає мажоритарну систему, а, отже, передбачає використання адміністративного ресурсу. Ми проти закону, який писався в кабінеті Януковича та завдяки якому Партії регіонів зберегла свою більшість у 2012 році”, — наголосила представниця політичної партії ВО «Батьківщина».

“Наслідками мажоритарної складової чинної виборчої системи є неефективна робота коаліції, недопредставництво інтересів виборців та втрата голосів, а також підкуп виборців. Проблемою закритих списків є те, що виборець не впливає на порядок проходження кандидатів, адже партійні списки формує керівництво партії. Статути політичних партій формально передбачають певний вплив партійних осередків на формування виборчих списків і їх затвердження на з’їздах, але реально їхнім укладанням займається виключно лідер партії та наближене коло осіб. Переважно процес є закритим, у ЗМІ партійці неодноразово заявляли, що список бачили вже на з’їзді і не мали впливу на його формування” — зазначила представниця ГО “Центр UA” у Чернівецькій області.

Партійці зазначили, що минуло 7 місяців з моменту ухвалення виборчої реформи в першому читанні. На сьогодні представники робочої групи з розгляду правок до Виборчого кодексу опрацювали тільки 10% правок відповідно до поданих 4300. Аби вибори в 2019 році відбулись за якісно новою системою, Парламент має терміново доопрацювати та фіналізувати текст кодексу для розгляду в сесійній залі.

Щоб нагадати депутатам про їхні зобов’язання, ініціатори акції зареєстрували звернення до Чернівецької облради з проханням обласну раду звернутися до Верховної Ради України з вимогою негайно доопрацювати та прийняти в цілому проект Виборчого кодексу (законопроект № 3112-1), встановивши пропорційну виборчу систему з відкритими регіональними списками.

“ Вибори — це спосіб напряму впливати на майбутнє в Україні. Громадяни делегують своїх представників до Парламенту, тим самим визначаючи курс розвитку країни на найближчі 5 років. У 2019 році українці оберуть дев’яту Верховну Раду. Та чи буде вона новою за якістю, побачимо уже скоро. Сьогодні ж ми такою акцію нагадали депутатам ВР про їхні зобов’язання. Під зверненням зібрано більше 50 голосів. Це звернення одразу після акції буде зареєстровано у Чернівецькій обласній раді”, підсумувала представниця ГО “Центр UA”.

Змінити виборчу систему обіцяв Петро Порошенко, коли балотувався на посаду Президента України в 2014 році, кажуть співорганізатори акції. Ухвалити новий виборчий закон з пропорційною системою та відкритими списками також зобов’язалися народні депутати чинного парламенту в Коаліційній угоді.

Вже 17 травня на площі Конституції в Києві народні депутати, представники політичних партій, активісти з усієї країни звернуться до Парламенту з вимогою негайного доопрацювання та ухвалення виборчої реформи.

Нагадаємо, 7 листопада минулого року Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект Виборчого кодексу України, який подали спікер Верховної Ради Андрій Парубій, нардепи від Блоку Петра Порошенка Олександр Черненко і від "Народного фронту" Леонід Ємець. За проект №3112-1 проголосувало 226 нардепів.
 
Його підготували на основі проекту Виборчого кодексу України, який розробила робоча група під керівництвом тодішнього народного депутата України Юрія Ключковського, і зареєстрували у Верховній Раді в березні 2010 року.

"Зазначений проект Виборчого кодексу отримав позитивний висновок Венеціанської комісії. При доопрацюванні було враховано низку пропозицій щодо вдосконалення виборчого законодавства, які розглядалися Верховною Радою України протягом 2010–2015 років", – ідеться в пояснювальній записці.

На парламентських виборах пропонується система регіональних відкритих списків. Це коли Україна ділиться на 27 виборчих регіонів. У кожному з цих регіонів партії висувають свої списки, виборець обов'язково голосує за одну з цих партій і за бажанням за когось із кандидатів, яких партія висунула саме в цьому регіоні, саме в цьому регіональному списку.
 


Пропонують установити чотиривідсотковий бар'єр на парламентських виборах, висувати кандидатів можуть тільки політичні партії, а не блоки.

На виборах до сільських, селищних, районних, районних у містах і міських рад малих міст (до 90 тис. виборців) запропоновано мажоритарну систему, але також багатомандатну мажоритарну систему, коли в окрузі перемагає не один кандидат, як сьогодні, а від двох до чотирьох кандидатів залежно від кількості виборців у цьому окрузі.

На думку ініціаторів проекту кодексу, це "зніме гостроту політичної боротьби", зменшить кількість порушень і зловживань.
 


На виборах до обласних рад і міськрад великих міст (від 90 тис. виборців) також пропонують систему відкритих списків. "Відповідна область або місто ділиться на великі округи, у кожному з них партія висуває партійні списки і виборець сам їх ранжує", – сказав Черненко.

Згідно з проектом кодексу, щоб бути зареєстрованим кандидатом у президенти України, потрібно зібрати не менше ніж 300 підписів осіб, які мають представницький мандат.

За проект №3112, ініціатором якого є нардеп з групи "Відродження" Валерій Писаренко, проголосувало 102 нардепи. Згідно з чинним законодавством, половину народних депутатів обирають за партійними списками, а другу половину – у мажоритарних округах.
 
 
 

 
Фото прес-служби Національного корпусу та ГО “Центр UA”

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації