У Чернівцях презентували унікальне видання про буковинську писанку «Писанки наших бабусь»

СВЯТО НАБЛИЖАЄТЬСЯ / 


Напередодні Великодніх свят у Центрі культури Вернісаж відбулась презентація унікального видання «Писанки наших бабусь» зібрання писанок Юрія Дмитровича Ференчука, упорядкована Наталією Суруджій.

 

На кожній сторінці – понад 40 писанок. А загалом у книзі про народне мистецтво, де цілий розділ присвячено Фірчуку, опубліковано 956 писанок, які зафотографовані та підготовлені до друку заслуженим діячем мистецтва України Євгеном Шевченком, головою Національної спілки майстрів народного мистецтва України.

 

До нього їздили з усієї України, і майстер (бо й сам писав писанки, добрим був різблярем) залюбки ділився з відвідувачами своїми знаннями та показував унікальні експонати народного мистецтва. Михайлові Фірчукові довелося боротися за свою колекцію, адже всі експонати називали надбанням народу і наполегливо рекомендували віддати їх у район. Юрій Дмитрович у 1940 році вступив до ОУН. У грудні 1944 року під час бою з чекістами був поранений.

 

На превеликий жаль, і там (через три роки) знайшлися запроданці, які виказали Юрія Ференчука, і влітку 1948 року його було засуджено на 25 років таборів та 5 років - спецпоселення. Чоловіка перевозять у Кенгір, де він бере активну участь у відомому Кенгірському повстанні. У Вижницькому музеї зберігаються кратини Юрія Ференчука. А ще він замалював аквареллю майже дві тисячі писанок (це його 20-літня праця!). Ходив селами, фотографував писанкарок, записував їхні короткі життєписи та назви їхніх писанок.

Ференчук Юрій Дмитрович (псевдо Хрущ) народився 14 червня 1923 Винники — пом.4 жовтня 2014 Берегомет — воїн УПА, політв'язень, учасник Кенґірського повстання.
 

Також у Вернісажі відбувся майстер - клас з писанкарства «Таємниці Всесвіту у писанці» буковинської писанкарки, лікаря, психолога Суруджій Наталії Миколаївни та Олександра Губчин.

 

Пані Наталія займається цим видом мистецтва більше 20 років і знає про писанки безліч цікавого: їхню історію, кольори та орнаменти, традиції розпису в різних регіонах України. І цією інформацією вона щедро ділилася з учасниками заняття.
 

Основна заповідь від майстрині – «Негарних писанок не буває, оскільки в них душа людини!»…

 

 

Степан КАРАЧКО, краєзнавець 

Фото автора


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації