БукІнфо
Чернівецька Незалежна Інформаційна Агенція
Перегляд новини  /  НАУКА   >>> 23 Сiчня 2009

Вченим США дозволено досліджувати стовбурові клітини. Вони обіцяють початок нової ери в медицині

У США видано перший дозвіл на проведення досліджень із стовбуровими клітинами людини. Учені припускають, що роботи у цій сфері почнуться вже цього літа, пише NEWSru.com з посиланням на Associated Press. Ці дослідження зможуть допомогти людям, які страждають паралічем нижніх кінцівок. Американська біотехнологічна компанія Geron отримала дозвіл уряду США ввести декільком пацієнтам ін'єкції з клітинами, отриманими з людських ембріонів.

Лікарі сподіваються, "що пересаджені клітини стимулюватимуть регенерацію пошкодженої нервової тканини, завдяки чому відновиться чутливість і рухливість" у людей, паралізованих нижче грудей.

Терапію починатимуть в строк не пізніше двох тижнів з моменту отримання травми, яка призвела до паралічу. У разі успіху ці випробування обіцяють стати початком нової ери в медицині, переконаний глава Geron Corporation Томас Окарма.

Як правило, для цього використовуються спеціально створювані зародки людини, що порушує серйозну етичну проблему допустимості таких досліджень, які до того ж включають руйнування ембріонів.

Стволові клітини можна отримати і з тканин дорослого, але це складно, і такі клітини часто "низької якості" - їх важко культивувати, вони підходять далеко не у всіх випадках.

Хорошим джерелом стволових клітин є кров з пуповини, але вона не завжди доступна і, як не дивно, теж етично не бездоганна.
А рік тому медики з Гарварду і Бостона розробили новий спосіб отримання стволових клітин - на основі клітин шкіри.

За словами фахівців, стволові клітини на основі клітин шкіри потім може бути вирощено в будь-яку тканину організму. Зокрема, стверджують учені, за допомогою їхнього методу вже найближчим часом можна буде говорити про те, що лікування таких захворювань, як діабет або хвороба Альцгеймера, стане процедурою нескладною, причому вік пацієнта-донора стволових клітин практично не матиме значення.

Примітно, що екс-президент США Джордж Буш під тиском релігійного лобі забороняв такі дослідження через етичні міркування.

У 2001 році він скоротив до мінімуму фінансування Geron Corporation, а у 2006-му - скористався правому вето, щоб не допустити збільшення дотацій. Влітку 2007 року Буш наклав вето на закон, який би дозволив зняти обмеження держфінансування досліджень стволових клітин.

На відміну від Буша, новий президент США Барак Обама є послідовним прихильником використання стволових клітин ембріона людини, як для наукової роботи, так і в медичних цілях.

Не зважаючи на те, що американське Управління з контролю за продуктами харчування і лікарськими засобами формально не залежить від Білого дому, зняття обмежень красномовно свідчить про "новий підхід" адміністрації Обами до проблеми стволових клітин.

NEWSru.ua