БукІнфо
Чернівецька Незалежна Інформаційна Агенція
Перегляд новини  /  СКАНДАЛИ   >>> 19 Травня 2020

Трофімов, який представляв Осачука на посаді голови ОДА, може стати новим главою ОП? Що відбувається на Банковій і чому Андрія Єрмака почали «відправляти у відставку»

ШИЛО НА МИЛО? / 


Групи впливу в Слузі народу вимагають звільнити голову Офісу президента Андрія Єрмака, паралельно пропонуючи нові кандидатури.


На посаду голови Офісу президента (ОП) з’явився новий претендент: 12 травня перший заступник керівника ОП Сергій Трофімов в інтерв'ю Дмитру Гордону заявив, що готовий покерувати президентським апаратом, якщо про те попросить сам Володимир Зеленський.

Хоча він і поспішив додати, що особисто не прагне «прибрати» з посади нинішнього голову Андрія Єрмака, з цього моменту в політичній тусовці і в ЗМІ заговорили про можливе звільнення чинного керівника ОП. Тим більше, що ще не затих корупційний скандал, пов’язаний з його братом Денисом, який нібито за гроші обіцяв призначити конкретних людей на цікаві для них посади. Відповідні відеозаписи опублікував депутат від Слуги народу (СН) Гео Лерос. На даний момент ведеться слідство.

Та й в самій фракції СН з’явилася ціла група парламентаріїв — Демократична платформа, — яка протестувала проти створення Консультативної ради по Донбасу, під чим Єрмак підписався в Мінську, в ході зустрічі Тристоронньої контактної групи.

Більш того, 18 травня депутат євросолідарності Володимир В’ятрович заявив, що СБУ розпочала кримінальне провадження за фактом можливого скоєння державної зради представниками української делегації в Мінську.

Трофімов ж на цьому тлі майже стерильно чистий, якщо не брати до уваги недавню історію з мером Черкас Анатолієм Бондаренком: той стверджував, що саме перший заступник глави ОП погрожував йому з приводу достроково знятого в місті карантину.

Трофімов — не просто один з топів на Банковій, але ще і давній соратник Зеленського: він довгий час працював виконавчим продюсером Студії Квартал 95.

А ще ця людина зовсім недавно найняв експертів, які допомагають нівелювати його слабке місце — відсутність зовнішніх комунікацій. І якщо раніше у чиновника не було жодної сторінки в соцмережах, тепер йому створили телеграм-канал, на якому хоч і рідко, але з’являється деяка інформація.

В інтерв'ю Трофимов висловився з приводу свого безпосереднього шефа, розповівши, що історія з братом глави ОП стала неприємною для Зеленського. «Я не беру зараз до уваги якісь дії брата Андрія [Єрмака], але в цьому є велике бажання дискредитувати президента, як я бачу. Безумовно, не потрібно було говорити те, що говорив його брат на відео. Чим він був мотивований, я не знаю, не копався в цьому питанні, але ситуація неприємна », — сказав перший заступник голови ОП.

Все нормально. Поки нормально


Співрозмовники редакції в оточенні президента, знайомі з ситуацією в будівлі на Банковій, відзначають, що останнім часом у Трофімова і Єрмака склалися напружені відносини.

«Це пов’язано з тим, що Андрій [Єрмак] хоче все контролювати і послабити всіх тих, хто навколо нього працює», — розповів НВ на умовах анонімності один з депутатів СН, який часто відвідує ОП.

Трофімов, який відповідає за пошук кандидатів у регіональні представництва влади, також, мовляв, зіткнувся з подібним втручанням. І йому це не зовсім сподобалося. Але далі прихованого невдоволення справа не пішла. «Чутки про відставку Єрмака — це якийсь фальстарт», — заявив НВ згаданий вище депутат СН.

Подібної точки зору дотримується і один з топових представників фракції СН. У бесіді з НВ той підкреслив, що Зеленський задоволений своєю «правою рукою» і в управлінні, і в роботі з депутатами.

«Поширювати інформацію про чвари в ОП і відставку Єрмака вигідно [екс-главі ОП Андрію] Богдану, [депутату СН Андрію] Холодову, у якого в планах було провести своїх людей до Київради на місцевих виборах, але Єрмак його відсторонив від впливу в столиці. Плюс є окремі незадоволені і скривджені люди всередині СН, у яких також є свої певні інтереси. Серед них — і представники олігархів», — розповіло джерело НВ в керівництві президентської фракції.

Михайло Подоляк, якого Єрмак нещодавно призначив своїм антикризовим радником, в розмові з НВ впевнено заявив, що відставки глави ОП не буде, як би багато хто не намагався: «Очевидно, що для багатьох груп впливу вкрай важливо мати в кріслі глави Офісу слабку людину, через якого можна щось «доносити» і на щось «впливати». Андрій Єрмак точно не відноситься до слабких: він рівновіддалений від традиційних груп впливу і конкретно «заточений» під жорсткий стиль управління — «виконав/не виконав і чому».


Президент України Володимир Зеленський і голова Офісу президента Андрій Єрмак / Фото: Прес-служба ОП

Також Подоляк заперечує конфлікти між главою ОП та іншими ключовими фігурами Банкової, називаючи їх відносини «однозначно рівними, професійними і вкрай коректними».

«На відміну від дивних історій піврічної давності, коли було надто багато хаосу [мова йде про ОП часів Андрія Богдана], зараз як раз робиться спроба вибудувати чіткі функціональні вертикалі: хто і за що відповідає, яка повинна бути спадкоємність рішень, як регулювати зоною прямої і опосередкованої відповідальності. Тобто створюється той самий президентський апарат, який повинен максимально чітко і оперативно оцінювати ризики і розробляти рішення », — говорить радник Єрмака.

Впливовий депутат СН не під запис уточнив слова Подоляка: мовляв, всередині ОП Єрмак не намагається інтригувати, на відміну від свого попередника. А ось в переговорах з політичними партіями він цей принцип порушує.

«Але його інтриги не завжди спрацьовують — інші партії часто не виконують домовленості. В результаті Єрмак виглядає дурнем, бо він же домовлявся. Хоча всі розуміють, що, наприклад, з [лідером Батьківщини Юлією] Тимошенко в принципі не можна сідати за стіл: це означає, що ти вже апріорі програв. Але Єрмак чомусь вірить, що він — сильніше», — поділився політик.

Дивна активність

Хто саме зараз зайнявся інформаційною підтримкою діяльності Трофімова — про це в оточенні президента говорити відмовляються, назвавши цих людей «безликими і безіменними».

Уточнити їх імена не захотів і Подоляк. Але саму ініціативу залучення Трофімовим подібних фахівців він вважає дивною.

«ОП — це сервісний апарат президента, а не місце, де потрібно думати про публічну політичну кар'єру або особистий репутаційний капітал. Функція ОП — дати максимально повну інформацію президенту, а потім виразно і об'ємно прокоментувати президентські рішення », — вважає радник Єрмака.

При цьому він упевнений, що розбіжностей на Банковій в принципі бути не може, адже у Єрмака і його першого заступника різні зони відповідальності.

«Це все-таки президентська команда, яка відноситься до ближнього кола, — додає Подоляк. — А там завжди є прекрасний арбітр, який швидко припиняє будь-які тертя ».

За інформацією НВ, «арбітром», окрім Зеленського, є його перший помічник Сергій Шефір. Той, мовляв, намагається зберегти стійку рівновагу не тільки в ОП, а й у президентській фракції.

«Шефір включається, коли потрібно збалансувати інтереси груп впливу у фракції, щоб ніхто не сварився. Тому що він проти конфліктів. Крім цього, він контактує з великим бізнесом — з олігархами », — уточнив співрозмовник НВ, є одним з топових представників СН.