БукІнфо
Чернівецька Незалежна Інформаційна Агенція
Перегляд новини  /  СКАНДАЛИ   >>> 11 Лютого 2020

Періодична повірка газових лічильников в Сокирянах – корупційна схема? Подробиці майже детективної історії про хитрощі газівників

МОМЕНТ ІСТИНИ / 

Серед звичайних людей трапляються незвичайні, котрі прокладають дорогу іншим. Герої це чи ні, сказати важко — усе залежить від того, що розуміти під цим словом. Та принаймні одне не підлягає сумніву: якби не наполегливі та принципові особистості, котрі надихають та подають приклад, ми часто не знали б, куди йти і що робити.

 

Далі - лист до редакції порталу БукІнфо мовою оригіналу.

 

"СТОРОННЄ ВТРУЧАННЯ В РОБОТУ ЛІЧИЛЬНИКА ВІДБУЛОСЯ У ПЕРІОД МІЖ ЙОГО ДЕМОНТАЖЕМ ТА ПРИЙОМОМ ПРИЛАДУ ОБЛІКУ НА ЕКСПЕРТИЗУ" - до такого висновку дійшов Першотравневий районний суд м. Чернівців у цивільній справі № 725/4338/19 від 19.12.2019 року за позовом мешканки міста Сокиряни Чернівецької області Черній Наталії Анатоліївни до монополіста - Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи Чернівцігаз» про захист прав споживача та скасування зайво нарахованої плати 71961,76 гривень.


А починалося все доволі типово. У травні минулого року працівниками газопостачальної організації в житловому будинку, який належить мені на праві приватної власності було демонтовано лічильник газу для проведення періодичної повірки. Зазначений лічильник газу з розпломбованою пломбою було поміщено до пакету, опломбовано, складено Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки та Протокол направлення засобу вимірювальної техніки на періодичну повірку (без зазначення в Протоколі дати та адреси місцезнаходження експертної установи, де мала бути проведена повірка лічильника), та в подальшому представником товариства лічильник направлено на періодичну повірку. Будь-які інші Акти про порушення ПКЕЕ, інші документи про направлення лічильника газу для проведення експертизи уповноваженим працівником не складались та мені не вручались.


На початку червня, 05.06.2019 року, мені зателефонувала невідома особа та повідомила, що 06.06.2019 року у Чернівцях буде проведено періодичну повірку демонтованого лічильника газу. У визначений час ми з чоловіком Романом з`явилися за вказаною адресою, оскільки бажали прийняти участь у проведенні повірки лічильника. Проте, періодичну повірку лічильника природного газу було відкладено через відсутність осіб, які входять до складу комісії. В зв’язку з наведеним мені було запропоновано написати заяву про проведення повірки лічильника у моїй відсутності, на що я відмовилась.


Наприкінці червня 2019 року мене було запрошено взяти участь у засіданні комісії з розгляду актів про порушення Кодексу ГРМ. Перед засіданням комісії, куди ми прибули разом з чоловіком, працівник Сокирянського газового господарства «по-дружньому» попередив нас про проблеми які «виникли» з лічильником та запропонував свої послуги у їх вирішенні. Свої послуги посередника він оцінив у 10 тисяч гривень. Однак, ми не погодились на запропоновані умови, адже твердо були переконані у своїй правоті, оскільки жодного втручання в роботу лічильника ми не здійснювали, систематично сплачували за спожиті комунальні послуги, завжди допускали контролерів для зняття показників лічильника, будь-яких механічних пошкоджень контролерами у лічильнику на час зняття його на повірку виявлено не було, тож від запропонованих «послуг», звісно, відмовились.


В подальшому відбулося засідання комісії, під час якого мене безпідставно звинуватили у несанкціонованому втручанні в роботу лічильника (в склі відлікового механізму лічильника експертизою виявлено отвір не заводського виконання. У наслідок гальмування через отвір в склі тонким твердим предметом (типа голки) вийшов з ладу відліковий механізм) та нарахували додатково до сплати 71961,76 гривень.


Не погодившись з такими висновками Комісії я звернулась з вимогою про проведення подальшої додаткової експертизи лічильника газу на заводі-виробнику, проте, отримала відмову голови комісії, аргументовану відсутністю вказаного лічильника на підприємстві. Одночасно, в грубій формі головою комісії Палійчук В.Д. мені було запропоновано у разі непогодження з висновком Комісії звертатися до суду.


Згодом, оговтавшись від пережитого, ми з чоловіком відшукали працівника газопостачальної організації - Ткач Миколу Івановича, який того злощасного дня демонтував лічильник газу для проведення періодичної повірки. Останній у приватній розмові підтвердив, що жодних порушень втручання до приладу обліку ним особисто під час зовнішнього огляду лічильника виявлено не було, проте надавати свідчення в суді на мою користь - відмовився. На уточнююче запитання про причини такого рішення, він дав зрозуміти, що це не самостійне його рішення, а вказівка «згори» про необхідний план складання Актів «виявлених» порушень втручання в ЗБТ. Позаяк, від суми сплачених громадянами штрафних санкцій суттєво зростають премія контролерів та заробітна плата керівництва компанії.


Тож я опинилася в складній життєвій ситуації з якої, здавалося б, не було виходу. Проте, перш ніж «здавати позиції» я вирішила звернутися за юридичною допомогою до компетентних професійних адвокатів у нашому місті, які спеціалізуються в цивільних справах. Однак, всі вони мені відмовляли, пояснюючи, що ця справа навіть за будь-яких грошей – програшна через відсутність у мене доказів, на які я покликаюся. Тож коло замкнулося.

 

Та невдовзі, завдяки «сарафанному радіо», я дізналася про існування ГО «Правова Адвокація» та зустрілася з її керівником - Зоріною Тетяною Вікторівною. Уважно вислухавши мою розповідь правниця пояснила мені, що лічильники природного газу у населення можуть знімати лише працівники облгазу, а періодичну повірку лічильника може проводити лише представник регіонального держпідприємства стандартизації, метрології та сертифікації. За необхідності проведення експертизи споживача викликають на засідання комісії i при ньому проводять експертизу приладу обліку: розкривають i дивляться, що всередині. При цьому ведуть відео - та фотозйомку. У випадку виявлених зловживань споживач платить за газ за нормами, а також купує власним коштом газовий лічильник, а ще він сплачує за зняття приладу обліку i його встановлення, за періодичну повірку, за експертизу. До того ж йому нараховують штраф. Якщо споживач не погоджується з результатом експертизи, справу розглядають у суді.


Тож, підсумовуючи усе вище сказане, мене запевнили, що моя позиція достатньо ґрунтовна і отриманих доказів у цій справі цілком достатньо для скасування неправомірного рішення монополіста.


В подальшому правником було надіслано запит до Акціонерного товариства «Оператора газорозподільної системи «Чернівцігаз» про витребування відповідних доказів, не отримавши відповіді Зоріна Т.В. в моїх інтересах звернулася до суду з відповідним клопотанням про забезпечення доказів шляхом їх витребування.


На підставі зібраної та проаналізованої інформації, з урахування положень Закону України «Про захист прав споживачів», правником було складено проект позовної заяви про захист прав споживача та скасування зайво нарахованої плати 71961,76 гривень та скеровано її до суду. Ухвалою суду було відкрито провадження та призначено дану справу до розгляду. Мої інтереси під час судового розгляду справи представляла Зоріна Т.В., якою в подальшому було доведено неправомірність дій монополіста.


Рішенням Першотравневого суду міста Чернівці від 19.12.2019 року цивільний позов задоволено, визнано дії Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи Чернівцігаз» щодо складання Акту-розрахунку не облікового (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості без дати та номера на суму 71961,76 гривень – незаконними.

Висновок: Якщо ваш лічильник пошкоджено, не поспішайте здаватися.. Зверніться до професійного юриста, а не просто людини з юридичною освітою. Віддавайте перевагу досвіду, стажу, глибоким знанням і бездоганній репутації. Адже краще вже спочатку вирішити проблему якісно, ніж десятки разів повертатися до виправлення недоліків або, що ще гірше, довірити справу новачкові, який тільки погіршить ситуацію. Хорошого фахівця доведеться пошукати, але результат виправдає витрачений час.

З повагою, Наталія ЧЕРНІЙ, м. Сокиряни, Чернівецька область,

(Адреса проживання та телефон автора листа - у редакції)