БукІнфо
Чернівецька Незалежна Інформаційна Агенція
Перегляд новини  /  БІЗНЕС   >>> 22 Жовтня 2019

Українці продовжать їхати до Польщі. Чому?

ТАКІ РЕАЛІЇ / 

Українці продовжать залишати рідну країну заради життя і роботи в сусідній Польщі. Таку думку на свою сторінку в Facebook висловив головний аналітик з питань податкової політики Інституту соціально-економічної трансформації В’ячеслав Черкашин.


24 вересня 2019 року уряд Польщі прийняв проект бюджету на 2020 рік, який пролонгує на наступний рік значні послаблення з податку з доходів фізичних осіб:

– повне звільнення від податку з зарплат до 85 528 злотих (близько 21,4 тис дол США) для осіб у віці до 26 років (норма діє з 01.08.2019); – мінімальну ставку в 17% (було як в Україні 18%).

При цьому зростання економіки Польщі складе 3,7% ВВП, інфляція 2,5%, зростання реальних доходів населення – 6,4%. Про бюджет України написано багато, серед іншого:

– зростання ВВП 3,3%; – інфляція 6%; – прожитковий мінімум піднімати до 1 липня 2020 роки не збираються, визнаючи при цьому що близько 28% населення України живуть за межею бідності; – податкового стимулювання для розвитку економічної активності не передбачено.

Разюча різниця. Але не це головне. Питання в підході, ідеології. Там міністр фінансів заявляє що податкові пільги для молодих людей, а також малого та середнього бізнесу, приведуть “до зменшення доходу бюджету, але в перспективі сприятимуть розвитку країни, економічному зростанню і, як наслідок, зростання податкових надходжень”. А тут директивно піднімають рівень МЗП на 550 грн (якщо спростити, то піднімають податки на зарплати) і закручують гайки через значне посилення правил адміністрування і контролю збору податків (проект 1209 і 1 210).

Польща – робота на перспективу і збільшення рівня життя за рахунок збільшення добробуту.

Україна – посилення податкової політики на догоду макрофінансової стабільності і спокою зовнішніх кредиторів. Фактично, українські економічні влади діють перш за все як агент впливу МВФ.

Україна продовжує залишатися у фіскальній пастці: високі неефективні витрати бюджету і високі податки, які ніхто не платить. Яскравий приклад, громадський консенсус про неможливість платити в білу податки з зарплат, в тіні до 200 млрд грн.
 

Ну і наостанок, як підсумок всіх зусиль, прогноз на 2019-2020 рік – рівень життя (ВВП на душу населення) виросте у громадянина Польщі на 1,5 тис дол, громадянина України на 0,57 тис дол.