БукІнфо
Чернівецька Незалежна Інформаційна Агенція
Перегляд новини  /  БІЗНЕС   >>> 26 Вересня 2019

Половина українців можуть покинути Польщу заради роботи в Німеччині

ТАКІ РЕАЛІЇ / 


Навіть підвищення зарплат не зможе перешкодити українським працівникам в Польщі виїхати до Німеччини, попереджають експерти. На їхню думку, до півмільйона українців можуть покинути країну заради більш високих заробітків в інших країнах ЄС.


– За останні 5 років заробітна плата співробітників з України зросла на цілих 70 відсотків, але тільки в цьому році – згідно з нашим дослідженням – збільшиться на 20 відсотків, – підрахував Кшиштоф Інглот, керівник агентства з працевлаштування Personnel Service.

Дані кадрової служби показують, що в 2014 році середній заробіток працівників з України залишався на рівні близько 7,3 злотих нетто за годину. В даний час вони коливаються близько 12 злотих нетто за годину, але на будівельному майданчику українець запрацює навіть 18 злотих нетто за годину.

В обробній промисловості доходи трохи нижче – 12,5 зл. і 12 зл. нетто на годину. У гастрономічнiй, готельнiй або у перукарні українець заробить 11,75 злотих нетто за годину. Сільське господарство пропонує найнижчу погодинну ставку – 11,5 злотих нетто за годину.

Однак навіть більш високих заробітків може не вистачити, щоб утримати українців у Польщі. Це, в першу чергу, є результатом рішення Німеччини знизити бар’єри для кваліфікованих працівників за межами Європейського Союзу.

Німеччина робить це дуже професійно. Вони орендують готелі на польсько-німецькому кордоні, де навчають співробітників з України німецької мови та законодавству, пошуку себе в німецькому суспільстві, подачі заявки на більш тривале перебування. Другим важливим питанням є винагорода. На німецькому ринку ставки в 3-4 рази вище, ніж в Польщі.

– За оцінками кадрової служби, в результаті відкриття німецьких кордонів з Польщі може вилетіти до 250 000 чоловік. Не тільки фахівці, а й менш кваліфіковані працівники, які підуть в сіру економіку. Якщо межа відкриється з січня, число українців, які покидають Польщу, може досягти півмільйона. Це майже 50 відсотків. Всі українські співробітники присутні в польських компаніях. Це може стати великою проблемою для подальшого швидкого зростання польської економіки, – вважає Кшиштоф Інглот.

За оцінками експерта, щоб українці залишилися в Польщі, необхідна система додаткових стимулів і створення правильних умов для життя і можливості привезти сюди сім’ї. Це, наприклад, пакет соціального забезпечення, доступ до медичного обслуговування та освіту для своїх дітей.

– Приблизно так, як уряд Німеччини готує і навчає робітників з України, заохочуючи їх приїжджати, так і ми чинимо навпаки. Ми даємо їм шестимісячні дозволу, на підставі яких вони приїжджають на короткий термін, щоб виконували тимчасову роботу, а потім повертаються в Україну і витрачають там гроші. Ми нічого не робимо, щоб привести цілі сім’ї, дозволити дітям ходити в ясла, а працівникам витрачати гроші на споживчі товари в Польщі, виплачуючи ПДВ і прибутковий податок, – упевнений Кшиштоф Інглот.

До 2025 року Польщі знадобиться додатково 1,5 мільйона чоловік. Єдиною альтернативою є далекосхідні ринки, такі як Непал або Індонезія. Але ця альтернатива дуже віддалена, дорога і недостатньо пристосована до реальності польського суспільства, зазначає експерт.