БукІнфо
Чернівецька Незалежна Інформаційна Агенція
Перегляд новини  /  ПРАВО   >>> 8 Вересня 2019

До 10 років за незаконний дохід: Антикорупційний комітет Ради підтримав запропонований Зеленським законопроект про незаконне збагачення і цивільну конфіскацію

ГОТУЄМОСЯ /

6 вересня комітет Верховної Ради з питань антикорупційної політики підтримав запропонований Президентом законопроект №1031 та рекомендував парламенту ухвалити його за основу та в цілому. Він передбачає повернення покарання за незаконне збагачення та запроваджує цивільну конфіскацію необгрунтованих активів. Запропонована редакція враховує позицію Конституційного Суду, який у лютому 2019 року скасував покарання за цей злочин.

За відповідне рішення віддали голоси 10 членів комітету. Депутати зможуть проголосувати за цей законопроект уже наступного тижня.
 

Так, злочином вважатиметься набуття активів, яке на понад 14, 5 млн гривень перевищує законні доходи чиновника. За це передбачається покарання від 5 до 10 років позбавлення волі з позбавленням права займати певні посади та займатись певною діяльністю.

  

Якщо ж різниця між набутими активами і законними доходами від 960 тисяч гривень (500 прожиткових мінімумів для пацездатних) і до 14, 5 мільйонів — вони будуть стягуватися судом в цивільному порядку.

Більше того, передбачена можливість стягувати понадмільйонні активи, отримані чиновником за 3 роки до початку дії закону: якщо на час набуття чинності вони перебували у власності чиновника або третіх осіб, які набули це майно за його вказівкою чи за його гроші.

Така норма може дозволити позбавити необгрунтованих активів фігурантів справ НАБУ, які уникли покарання завдяки рішенню Конституційного суду.

Позови про стягнення активів розглядатиме Вищий антикорупційний суд, а звертатися до суду будуть прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Тобто законопроект ставить на меті не садити усіх, хто незаконно збагатився, а стягувати незаконні активи у цивільному порядку. Така практика поширена у багатьох країнах світу, адже процес цивільної конфіскації простіший та швидший у виконанні.

Центр протидії корупції / Anti Corruption Action Centre