БукІнфо
Чернівецька Незалежна Інформаційна Агенція
Перегляд новини  /  ТЕХНОЛОГІЇ   >>> 11 Червня 2019

Український органік для європейських ринків. Яким є досвід підприємств Полтавської та Чернівецької областей?

НАМ СВОЄ РОБИТЬ... / 

За даними Держстату України, ЄС за останні роки став одним із надійних торгових партнерів, а українські виробники активно зорієнтували свою продукцію на європейські ринки. Проте “бізнес з європейськими партнерами” означає “бізнес за європейськими стандартами”.


Генеральний директор ПП “Агроекологія” Гліб Лук’яненко розповів, що свою свою рослинницьку та тваринницьку продукцію з 2014 р. підприємство експортує до країн Європи: Швейцарія, Австрія, Німеччина («HіРР») та ін. Вся продукція має сертифікати, які засвідчують її органічне походження.
 
Мова йде про швейцарський сертифікат якості BioSuisse, який отримати досить важко, та європейський сертифікат EU organic.
 
Сьогодні ПП “Агроекологія” з села Михайлики Полтавської області є найбільшим підприємництвом в Україні, яке працює виключно за стандартами органічного землеробства. Г. Лук’яненко запевняє, що найкращий європейський досвід органічного землеробства дуже важливий і його варто застосувати в умовах України.

Сприятливими є умови для розвитку органічного виробництва й на Буковині. Статус виробника органічної продукції отримала компанія ТОВ «Лілак», виробництво якої розташоване у смт. Глибока Чернівецької області.
 
 Як зазначає генеральний директор Володимир Заводовський, – “з 2012 року щорічно успішно проходить аудит системи менеджменту безпечності харчових продуктів у відповідності до вимог схеми сертифікації FSSC 22000 (орган сертифікації – DQS, Німеччина)”.
  
“Це повна міжнародна схема сертифікації”, – уточнює генеральний директор. А ось за омріяний європейський сертифікат “Organic” потрібно було поборотися. Натомість, за словами Володимира Заводського, результат того вартував: “продукція автоматично прирівнялася до елітної і почала продаватися мінімум на 25 відсотків дорожче, ніж без позначки “органічна”.

Загалом у своїй колекції компанія ТОВ “ЛІЛАК” має унікальне для українського ринку поєднання сертифікатів FSSC 22000, Organic та NOP. Підприємство випускає натуральну продукцію соків і консервації, винятково в скляній тарі, яку можна побачити у всіх куточках України, у Європі й США під своїми брендами ГЛИБКОН і SPRІNG DROPS, брендом спільного використання Алікенд, та іншими приватними брендами.
 
Важливою сьогодні є й співпраця підприємств, яка значно розширює їхній потенціал та можливості. Так, ПП «Агроекологія» співпрацює із ТОВ «УКРОЛІЯ ОРГАНІК», постачаючи йому органічну сировину для виробництва органічної соняшникової олії. Експорт олійної продукції здійснюється у більш ніж 50 країн світу. «Як правило, це довгострокові партнерські відносини, бо органічна продукція не продається разово», – запевняє генеральний директор та співвласник «УКРОЛІЯ» Вадим Швачка.
 
У листопаді 2017 р. було запущено завод з виробництва органічних олій, незважаючи на короткий термін існування заводу, власники можуть похвалитись значним успіхом – уже другий рік поспіль компанія є експонентом національного павільйону і представляє партнерам та відвідувачам виставки в Німеччині у м. Нюрнберг органічну соняшникову олію під ТМ GARNA ORGANICA.
 
Ця продукція сертифікована «Органік Стандарт», EU Bio та BioSuisse.
 
 
За останні кілька років Україна стала важливим постачальником органічної продукції на західні ринки. Основна органічна продукція, яка експортується – це зернові, олійні та бобові культури, дикорослі ягоди, гриби, горіхи та лікарські трави. Допомагають при експорті виробникам Угода про асоціацію з ЄС та запровадження Зони вільної торгівлі, які зменшили торговельні бар'єри між країнами. 
 


Поряд з тим, Угода про асоціацію дала позитивний імпульс українському законодавству, яке почало внормовувати сферу органіки. Останнє є надзвичайно важливим, адже органічне виробництво – це цілісна система господарювання та виробництва харчових продуктів, яка вимагає певних вимог до продуктів. Головне тут – кожен етап виробництва знаходиться під суворим контролем органу сертифікації, який засвідчує дотримання вимог та стандартів органічного виробництва шляхом видачі відповідного сертифікату.

Ірина КАРПЮК, Ольга ОБЕРШТ Для БукІнфо (с)
Фото з мережі Інтернет та офіційного сайту компанії ТОВ «УКРОЛІЯ ОРГАНІК»