БукІнфо
Чернівецька Незалежна Інформаційна Агенція
Перегляд новини  /  МІЖНАРОДНІ НОВИНИ   >>> 17 Лютого 2019

''Північному потоку-2'' бути: Росію очікують нові санкції, а Україну — величезні збитки

ТАКІ РЕАЛІЇ / 


Франція і Німеччина запропонували компромісне рішення щодо будівництва російського проекту "Північний потік-2". Його вже підтримали країни-члени ЄС. Воно передбачає, що газопровід буде побудований, але "Газпром" отримає лише половину труби. У чому суть рішення і чого чекати Україні — з'ясовував сайт Оглядач.


Франція і Німеччина досягли компромісу щодо будівництва "Північного потоку-2". Труба буде, але "Газпром" зобов'язаний заповнити її лише наполовину;

Експерти прогнозують, на Росію і Німеччину продовжать тиснути США. Ймовірно, вони введуть нові санкції проти РФ, оскільки Штати намагаються вийти на газовий ринок Європи;

"Північний потік-2" вигідний для ЄС і Росії економічно. Але з політичної точки зору він загрожує стабільності Європи, а також підсилює залежність Німеччини від РФ;  Україні "Північний потік-2" не вигідний як економічно, так і політично. За цієї ситуації наша задача — доносити свою позицію європейцям.
 

Що пропонують Франція і Німеччина?

  

Адміністрація Білого дому як за президента Барака Обами, так і за чинного глави Дональда Трампа активно протидіє будівництву "Потоку-2". Через тиск США у Європі пішли на певні поступки.

Так, представники урядів країн-членів ЄС спільно з Європарламентом затвердили компромісну поправку Німеччини і Франції. Вона передбачає, що всі транскордонні газопроводи, тобто ті, які заходять на територію Євросоюзу з третіх країн, повинні резервувати 50% своєї потужності для прокачування газу від незалежних постачальників. Оператор газопроводу має бути повністю незалежний від газовидобувних компаній.

За задумом росіян, саме "Газпром" мав бути єдиним постачальником газу для труби. У такому разі російському монополісту доведеться запускати трубу лише наполовину, або надавати право користування іншим постачальникам.

Щоправда, нові правила де-факто означають "зелене світло" будівництву "Північного потоку-2". Нові зміни забирають право вето у Данії на будівництво газопроводу через свої води. Це право передається Німеччині.

За попередніми даними, сам проект оцінюється у 9,5 мільярдів євро. Його реалізує "Газпром" в альянсі з європейськими компаніями Engie, Uniper, OMV, Shell, Wintershall. Вони взяли на себе зобов'язання профінансувати "Північний потік-2" сумарно на 50%, тобто на 950 мільйонів євро кожен. "Газпром" надасть другу половину коштів — 4,75 мільярда євро.

Як пише французьке видання Le Figaro, компромісний варіант був запропонований у Брюсселі послам країн-членів ЄС. Фактично це допоможе вберегти Париж і Берлін від можливої дипломатичної кризи і стане основою для подальшого будівництва. Очікується, що нова директива буде готова до середини 2019 року.

Варто зазначити, на початку лютого німецькі ЗМІ активно коментували демарш президента Франції Еммануеля Макрона, який відмовився їхати до Берліну і палко розкритикував м'яку позицію німців щодо російської труби. Окремі експерти навіть заговорили про певне похолодання у відносинах між двома країнами. Щоправда, судячи з усього їм вдалося домовитися.

Що буде далі?
 
Напруга довкола газової труби лише зростатиме. Як прогнозує міжнародник Андрій Бузаров, США як головний противник ідеї нарощуватимуть тиск на ЄС дипломатично, а Росію очікують нові санкції.

"Це може бути компромісним рішенням. Адже країни, які де-факто ухвалюють рішення щодо будівництва потоку до ЄС — Німеччина і її союзник Франція досягли консенсусу. Швидше за все, саме це і буде в основі будівництва проекту. Але це не крапка. Ми ще побачимо санкції проти Росії, а також подальше розходження в думці між американцями і європейцями. Це лише продовження кризи", — наголосив OBOZREVATEL Бузаров.

На думку експерта Інституту демократії і соціального прогресу Богдана Ференса, очікувати якогось "прориву" від цієї ідеї не варто. У європейській дипломатії вже чітко сформована позиція — Німеччина вкладатиме гроші у "Північний потік-2", це їхній національний інтерес.

"У цьому документі право визначати компанії, які постачатимуть газ, все одно отримує Німеччина. Тому не думаю, що 50% труби пустуватиме через цю норму. І найголовніше — топ-лідери Німеччини вже сказали, що труба буде побудована. З іншого боку, щоб не злити своїх партнерів, треба знаходити компроміс. Ця поправка і є консенсусом", — наголосив OBOZREVATEL Ференс.

Окрему увагу міжнародник приділяє і позиції США. Останніми роками Сполучені Штати намагаються "зайти" на ринок Європи зі своїм зрідженим газом. Після будівництва "Північного Потоку-2", логічно, шанси на конкурентну боротьбу зменшаться. Тому американці будуть до останнього виступати проти газової труби.

У цілому неминучість будівництва труби підтверджує і нещодавня заява міністра економіки Німеччини Петера Альтмаєра.

"По-перше, будь-яка країна вільна підтримувати ті економічні і торговельні відносини, які вона вважає правильними. "Північний потік-2" — це перш за все приватний проект, який вже схвалили багато країн", — заявив Альтмаєр.

Чому "Північний потік-2" небезпечний для Європи і України?

Сам проект включає в себе будівництво магістрального газопроводу (довжина 1200 км) по дну Балтійського моря, який безпосередньо з'єднає Росію і Німеччину.
 


Через агресію РФ на Донбасі і в Криму Україна і багато інших держав Європи, а також США виступали проти ідеї побудувати трубу з Росії безпосередньо до Німеччини. Ризики є як політичні, так і економічні: Росія отримує прямий важіль тиску на Європу. Він є і зараз, ЄС прямо залежить від поставок газу з РФ. Ще рік тому Financial Times повідомляло, що поставки російської енергетичної компанії "Газпром" складають 40% від загальних обсягів газу, які споживає Європа. Після завершення проекту залежність лише посилиться.

Україна зазнає економічних збитків. Саме завдяки вітчизняній трубі Росія постачає газ до ЄС. Якщо буде побудований "Північний потік-2", залежність від української ГТС буде мінімальною. "Для нас це буде величезна втрата — 3 млрд доларів або 3% нашого внутрішнього валового продукту, це величезна сума", — оцінив збитки України керівник "Нафтогазу" Андрій Коболєв.

У цій ситуації Україна може лише доносити згубність будівництва труби іншим країнам ЄС. Де-факто вплинути на країни-партнери Київ не здатний.

Оглядач німецької газети Die Zeit Міхаель Туман вважає, що якщо економічно проект вигідний для Німеччини, то політично він створює багато проблем. Реалізація пов'язана з політичними складнощами, які Берлін або випускає з уваги, або не надає їм значення. Саме "Північний потік-2" став причиною непорозумінь між Парижем і Берліном, саме через цей проект зростає недовіра до Німеччини у Європі, саме він розколює Євросоюз.