ГОЛОВНА | БЛОГИ | ПРО НАС | АРХІВ | ФОТОСЕРВІС | КОНТАКТИ | ВХІД НА САЙТ
Блог
13-12-2017 13:56

Знання власних прав - запорука безпеки людини!

Досить часто звертаю увагу на рівень обізнаності громадян, щодо своїх прав та можливості їх реалізації. На жаль, люди погано розуміють, що таке право і яка його цінність. Для подолання правової необізнаності, ще у 2011 році в Україні був прийнятий закон «Про безоплатну правову допомогу», який надає можливість будь-кому, отримати правову консультацію з правових питань. З початком Революції Гідності й АТО тема прав людини стала дуже популярною. Різноманітні державні й недержавні структури почали проводити заходи спрямовані на подолання правової необізнаності. Нещодавно Міністерство юстиції запровадило загальнонаціональний правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!», метою якого є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. На жаль, ці дії поки не надали бажаного результату й правова обізнаність громадян залишається на досить низькому рівні.
 
Права людини — один з центральних інститутів демократично суспільства, без якого воно не може існувати. Конституція України характеризує Україну, як соціальну й правову державу. Розділ 2 Конституції України повністю присвячений правам, свободам та обов’язкам людини і громадянина в якому чітко визначено всі основні права, які надаються людині на території України. В подальшому ці всі права знаходять своє відображення в різних законах, положеннях, правилах, які більше деталізують їх й вказують, як саме ми їх можемо реалізувати.
 
Всі нормативні акти, які приймають ВРУ є наявними на офіційному сайті http://www.rada.gov.ua/ й будь-яка людина може безперешкодно ознайомитися з їх змістом. Загалом всі кодекси, закони, інструкції та інші акти написані досить чітко й зрозуміло. Дуже часто на початку законів є визначення основних понять, що дає змогу людині, яка має недостатньо знань в цій галузі все зрозуміти. Якщо ж є щось незрозуміле, завжди можна почитати про це детальніше в мережі.
 
Проте, наявність нормативної бази й безперешкодного доступу до неї, проведення різних заходів, спрямованих на підвищення рівня правових знань не роблять нас більш захищеними й ознайомленими зі своїми правами. Причинами цього є:
•        Нестабільність українського законодавства. На жаль, норми права в нас змінюються частіше, ніж потрібно, що негативно впливає на якість законодавства та його практичне застосування.
•        Постійна політична боротьба. Кожна нова політична сила, яка приходить до влади починає запроваджувати свої «революційні реформи», змінюючи законодавство.
•        Неможливість утворення чітко налагодженої системи зі сталими нормами. Внаслідок двох попередніх причин система не може досягти стабільності, а стабільність й спокій головна запорука розвитку. Так само, як гроші люблять тишу, так й законодавство, функціонуючи стабільно забезпечує розвиток всіх сфер життя.
•        Правовий нігілізм, який характеризується усвідомленим ігноруванням вимог закону, цінності права, зневажливим ставленням до правових принципів і традицій. Так склалось історично, що територія України майже завжди перебувала під владою різних імперій і держав. Зазвичай політика цих імперій і країн була спрямована на пригнічення свобод звичайних людей, що в свою чергу викарбувало в свідомості людей неповагу до норм закону й сприйняття його, як акту свавілля держави. Багато людей не вірять, що законним шляхом, щось можна вирішити в нашій країні, тому надають перевагу неправовим (незаконним) методам при вирішенні правових питань.
 
Хотілося б детальніше зупинитися на четвертій причині, тому що вирішивши її, можна вирішити й всі інші. Так склалось у нас в країні, що люди мають якійсь загальні знання про права, але не розуміють, як вони працюють, де вони зазначені та, як їх правильно застосувати. Коли настає випадок в якому людині потрібно себе захистити вона нічого не знає й цим обов’язково скористується орган чи посадова особа з якою виникли проблеми чи потрібно вирішити справу. У випадку, коли особа буде знати свої права й буде їх відстоювати, відношення посадової особи того чи іншого органу буде зовсім інше. В YouTube є велика кількість відеороликів, коли співробітники колишньої ДАІ чи то Патрульної поліції безпідставно зупиняють водіїв й бачачи, що вони знають причини зупинки транспортного засобу й процесуальні права просто їх відпускають, бажаючи щасливої дороги. Таким самим чином ми можемо захищати свої права й в усіх інших сферах.
 
Звісно, знання законодавства не завжди допоможе вирішити проблему, оскільки не все залежить тільки від наших знань, але знаючи на побутовому рівні свої права людина може почувати себе більш впевненіше й захищеніше. Для цього не потрібно докладати великих зусиль, а просто інколи перечитувати Конституцію України, закони, кодекси, правила, статті на юридичні теми. До прикладу, багато людей колись чули й знають про поняття «презумпція невинуватості», але вони не знають на які норми потрібно посилатися й що воно в себе включає, а це базовий принцип любої демократичної держави. Для повсякденного життя є важливим знання на мінімальному рівні Закону України «Про захист прав споживачів», тому що ми кожен день здійснюємо покупки й можемо, навіть не здогадуватись, що наші права, як споживачів порушуються. В цьому законі є багато положень про які не знають покупці й не дотримуються продавці. Така мала обізнаність громадян, щодо своїх прав, тією чи іншою мірою спостерігається у всіх сферах життя.
 
Найголовніше, не забувати, що знання права в багатьох випадках може допомогти вирішити різноманітні спірні питання й захистити себе від протиправних посягань з боку фізичних та юридичних осіб. Тільки змінивши наше відношення до цінності права й можливості його реалізації, а також поборовши власну лінь, ми справді зможемо суттєво покращити правове становище особи в нашій державі.
Переглядів (1274) / Коментарі (0)
Додати свій коментар
  Ваше ім'я
  Місце проживання
  Введіть код
 оновити код
 
 
Увага, коментарі не відповідаючі нашим вимогам будуть видалені.
зачекайте ...