ГОЛОВНА | БЛОГИ | ПРО НАС | АРХІВ | ФОТОСЕРВІС | КОНТАКТИ | ВХІД НА САЙТ
Блог Юлії Дупешко-Джус

депутат Заставнівської міської ради
21-09-2017 18:40

В Україні не буде слабких громад! А будуть громади, які не захотіли бути сильними!

В повітрі пахне не тільки осінню, але й ОТГ. Хоча що це таке знають одиниці. Водночас Київ штучно торпедує «добровільно-примусове» об’єднання, заманюючи в ОТГ фінансовими «подачками» та лякаючи  насильницьким злиттям. Непроінформованість серед людей з даного питання породжує міфи. Імітується проведення громадських слухань  на місцях. Як наслідок, приймаються необдумані рішення.  Хоча  від цього залежить майбутнє наших дітей. Приймати  доленосні рішення, не володіючи інформацією, - не тільки нерозумно  й безвідповідально, це злочин.
ОТГ – це територіально-адміністративне злиття декількох населених пунктів (сіл, міст) в єдину структуру навколо певного центру. Ціль таких змін – покращення якості життя та обслуговування людей. Хоча в Конституції  України поняття «ОТГ» відсутнє.
У результаті територіально-адміністративної реформи виконком об’єднаної громади отримає обов’язки, які раніше покладалися на райраду та РДА, в тому числі: управління освітою, медициною, культурою, створення муніципальної поліції тощо. Утримання, як і розвиток всіх сфер життя в громаді відбуватиметься здебільшого  за рахунок надходжень місцевого бюджету.  Тобто  ОТГ створює нові можливості, але також і збільшує відповідальність на місцях.
Як було сказано Павлом Шереметою (eкс-міністром  економіки та фінансів) під час проведення 14-ї Ялтинської Європейської Стратегії 14-16 вересня 2017 року, в якій мені випала честь брати участь: « В Україні не буде слабких громад. А будуть громади, які не захотіли бути сильними!»
Кожен населений пункт в ОТГ приносить нові можливості, ресурси, примножуючи їх. Більше населених пунктів – більше  можливостей, більше ресурсів, краща інвестиційна привабливість та конкурентоспроможність на карті громад України.
Велика ОТГ дозволить зменшити видатки на виконавчий комітет місцевої ради. Таким чином, чим більше населених пунктів увійде до громади, тим більше коштів буде спрямовано на  освіту, культуру, медицину, благоустрій населених пунктів  та ремонт доріг, а  не на чиновників та їх заробітні плати.
Створюючи ОТГ, людям варто пам’ятати: руйнувати – не будувати. Ми повинні зберегти інфраструктуру, яка створювалася більше як 50 років. Вона  не повинна бути зруйнованою, як це відбулося в новітній історії України.
Тенденції по дробленню ОТГ в районі перетворять Заставну на руїну з занепадаючими адміністративними будівлями в центрі. В той час як їм самим прийдеться шукати кошти на створення цієї інфраструктури. Розумне (широке) об’єднання громад дозволить зберегти і примножити! Раціональніше витрачати кошти. Об’єднуючись у такий спосіб, сильний підставляє плече слабкому, а слабкий допомагає сильному.
У Заставнівському районі (враховуючи його компактність, географічне положення, інфраструктуру та мережу автомобільних шляхів, які розвивалися останні півстоліття),   напрошується висновок: один район – одна громада  або максимально ще 1-2 громади (населені пункти віддалені від Заставни. Наприклад, Кострижівська ОТГ). Дрібні громади стануть неконкурентноздатними.
І ще один аргумент на користь широкої ОТГ - можливість залучити більшу кількість представників різних політичних еліт. Як наслідок - внутрішня конкуренція, важелі стримування дій, запобігання узурпації влади. Адже дяді Пєті треба буде домовлятися з дядьом Ваньом, і дядьом Грішею, йти на компроміси, а не просто тиснути свою лінію. На виході - якісніший результат для населення. 
У влади повинно бути стратегічне бачення щодо майбутнього ОТГ, його перспектив. В іншому випадку – крах, занепад. Не варто покладатися тільки на очікувані субвенції в об’єднанні громади. Адже, як зазначив на Ялтинській Європейській Стратегії Г.Зубко (міністр регіонального розвитку),  «…коштів з державного бюджету на розвиток громад є тільки 8 млрд. грн.. у  2018 році».  Цього, звісно, на всіх не вистачить… Ресурси на вирішення місцевих проблем прийдеться  шукати в себе!
Звісно, децентралізація потрібна. І її не потрібно боятися. Однак вона повинна відбуватися не в такий спосіб, як це робиться сьогодні у нас, – стаханівськими темпами. Адже чимало  європейських країн: і Німеччина, і Великобританія, і Польща…., - пройшло цей шлях. Однак у них територіальні зміни відбувалися ВИВАЖЕНО, інформували громадськість, зважували всі «за» і «проти» !!!!
Україні варто було б вивчити польський досвід у даній сфері. Адже у Польщі п'ять років готувалися до децентралізації: зробили якісні дороги, щоб можна було швидко дістатися до адміністративних центрів, а вже після того об'єднали громади. А що ми бачимо у нас?
У Латвії за 11 років зробили тільки 110 ОТГ (за перші шість років виникло тільки 6 громад). У  той час як у нас за два роки децентралізації з’явилося орієнтовно  400 об’єднаних громад. При цьому у  Латвії в рамках територіальної реформи ліквідували райони радянського періоду, а сьогодні щиро шкодують про це. Адже  це створює  проблеми.
Під час зустрічі з регіональними лідерами на Ялтинській Європейській Стратегії - 2017 екс-прем’єр-міністр Словенії зазначив: «25 років тому назад Україна мала значно кращу ситуацію, чим Словенія. Але сьогодні ми маємо таке ж ВВП, як і Україна (при умові що кількість словаків у 21 раз менше, чим українців, і площа держави  менша). Чим це зумовлено? В Словенії відбулися реформи, а в Україні відбувається тільки їх імітація!»
І на останок у контексті реформи хотілося б подумати про долю Заставни, інфраструктура якої розрахована на обслуговування 50 000 населення району. Що на нас чекає завтра? Яка доля будівель  Палацу Культури, Будинку школяра, кінотеатру, лікарні, музичної школи, бібліотеки, які сьогодні утримуються за рахунок коштів районного бюджету? Після ОТГ району не буде. Приїжджати люди в Заставну з навколишніх сіл – не будуть. Просто не буде потреби в цьому: вони будуть їхати вже в інші центри. Що буде робити бізнес із розвинутою ними інфраструктурою, який наповнює місцевий бюджет? 
Невже своїми необдуманими діями, страхами чи корисливими думками щодо формату об’єднання громад у районі, ми хочемо перетворити  районний центр на місцевий «чорнобиль»? Невже Заставнівська ОТГ хоче претендувати на ту громаду, яка не хоче бути сильною?
Шановні жителі району, прийшов час зрозуміти: саме люди є влада, а реформа – потужна зброя змін. Її використання, як і відповідальність за неї виключно у наших руках. Об’єднання громад – це іспит на нашу зрілість. 
Фоторепортаж
    
Переглядів (2411) / Коментарі (6)
Додати свій коментар
  Ваше ім'я
  Місце проживання
  Введіть код
 оновити код
 
 
Увага, коментарі не відповідаючі нашим вимогам будуть видалені.
зачекайте ...