ГОЛОВНА | БЛОГИ | ПРО НАС | АРХІВ | ФОТОСЕРВІС | КОНТАКТИ | ВХІД НА САЙТ
Блог Юлії Дупешко-Джус

депутат Заставнівської міської ради
01-05-2017 14:55

ГРОМАДА В ДІЇ: ПОГЛЯД З ВЕРХОВНОЇ РАДИ

Кожен із нас хоче жити в іншій Україні, яка була б схожою на Німеччину, Великобританію, Францію, США тощо. Однак, на жаль, а, можливо, і на краще: ніхто у державі нічого не змінить, окрім нас. Адже успіх прогресивних країн криється в активному громадянському суспільстві, де кожна людина - не просто споживач послуг держави, а й активний учасник управлінських процесів. Саме тому на днях у Комітеті Верховної ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування  відбулося засідання круглого столу на тему «Партисипативна демократія в системі місцевого самоврядування». Партисипація – це співучасть, тобто мова йшла про активну участь громади у житті населеного пункту та законні механізми її реалізації.
. Мені  випала велика честь  бути запрошеною на даний захід, як депутат Заставнівської міської ради Чернівецької області. Окрім представників органів місцевого самоврядування, у роботі круглого  столу також взяли участь народні депутати України, представники громадськості, міжнародних інституцій, науковці. 
Відкриваючи засідання, народний депутат ВРУ Олена Бойко наголосила на важливості удосконалення механізмів співпраці органів місцевого самоврядування і громадськості в рамках реформи децентралізації влади, а також звернула  увагу присутніх, що їх практичне використання досить часто ускладнене через застарілість відповідних нормативно-правових актів, які зараз  перебувають на розгляді та доопрацюванні у Комітеті  Верховної Ради України.
У ході заходу було представлено найкращі українські практики розвитку локальної демократії: народні ініціативи, бюджет участі, інструменти е-демократії, консультації з громадою тощо. Приємно відзначити, що заставнівчани також мають позитивну практику реалізації громадських ініціатив. Серед них: встановлення Памятного знаку Героям Небесної Сотні; самоорганізація населення вулиці Івасюка у прибиранні території  та оновленні дендропарку; толока на старому кладовищі… З-поміж представленого на засіданні круглого столу у Комітеті ВРУ мене найбільше вразив  досвід м.Дрогобич та с.Нетечинці Віньковецького району Хмельницької області.
Комунальна установа «Інститут міста Дрогобича» закупила три інформаційно-сенсорні кіоски та розробила «Електронний кабінету мешканця міста», який функціонує на офіційному інтернет-порталі Дрогобицької міської ради. Завдяки чому кожен житель міста  має можливість контролювати надіслані запити, звернення, записи на особисті прийоми до посадовців, додавати важливі закладки, переглядати історію... Окрім того, у Дрогобичі створено Wi-Fi зони у центрі міста з встановленням он-лайн веб-камер та два мобільних додатки туристичного спрямування. Сьогодні дрогобиччанам  доступні наступні сервіси:  «Бюджетна карта міста» (де вміщена вся інформація про ремонтні роботи в місті, їх вартість, кошториси, відомості  про підрядника, термін та хід виконання), «Карта об’єктів міста» (інформація про всі будівлі, які належать громаді Дрогобича, здаються – «по чому» - чи можуть бути зданими в оренду); «Відкрите місто» (про всі надходження та видатки з місцевого бюджету);   «Відкрита реклама»(інформація про офіційні місця для розміщення реклами та несанкціоноване розміщення  останньої). На  днях мешканці цього міста зареєстрували на сайті міської ради петицію «Про порядок здійснення допорогових закупівель», з метою економії коштів місцевого бюджету та забезпечення механізмів прозорості їх  витрачання. Приємно відзначити, що аналогічне Положення у Заставнівській міській раді розроблено депутатським корпусом. На засіданні «бюджетної» комісії  у перших числах березня  цього року було прийнято  рішення про його розміщення  на офіційному сайті ради з подальшим його обговоренням. Однак апарат Заставнівської міської ради проігнорував клопотання постійної  депутатської комісії, тому дане Положення було розміщено на  Інформаційному стенді  у приміщенні муніципалітету. Наведу досить цікавий приклад, як це працює в житті інших рад і наскільки ефективно. Так, комунальне підприємство"Житлово-експлуатаційна організація № 2" Полтавської Міської ради зекономило майже півмільйона на закупівлі послуг з дератизації та дезінсекції. Два учасника торгувались на аукціоні 2 березня, в результаті, замовник зекономив майже півмільйона гривень бюджетних коштів. Запропонована ціна є ринково адекватною ціною. Адже пропозиція другого учасника лише на 200 грн. більша за пропозицію переможця. Отже, підсумуємо: бюджет закупівлі складав  1 012 102 грн.. Сума укладеного  договору: 534 800 грн. Економія: 534 800 грн. або 47% .  Звісно, суми, якими оперуватиме Заставнівська міська рада у допорогових закупівлях, значно менші, але у відношенні до місцевого бюджету економія на закупівлі до 47 % це дуже суттєво. Це додаткові кошти на вирішення проблем у місті.
Варто  звернути також увагу на міф, начебто, замовнику доводиться купувати неякісний дешевий товар або роботи, бо аукціон йде на пониження ціни. Але це не так: у замовника є всі інструменти купити саме те, що він хоче і належної якості. Для цього він (замовник)  прописує технічні та кваліфікаційні вимоги, аби потім їх порівняти з тим, що завантажив в систему учасник. 
Цікавим  також є експеримент із розбудови громадянського суспільства  у сільській місцевості на Хмельниччині. Село Нетечинці є учасником  програми «Зміцнення інституційних основ місцевого самоврядування», яка реалізується  структурними підрозділами Ради Європи.Серед завдань проекту:
 створення та розвиток Молодіжної Ради, «Ради Старійшин» та підтримка їх ініціатив,
–  розробка та затвердження Етичного кодексу громади (питання надзвичайно важливе, адже досить часто саме елементарної культури не вистачає у відносинах на місцях),
 розробка та запровадження системи бюджету участі (залучення громади до формування бюджету селища. Адже, як зазначала М.Тетчер, у місцевому самоврядуванні немає такого поняття як гроші, дані системи, є поняття «дані людей»);
– формування технічної можливості запровадження системи “місцевих референдумів”.
Тож серед сільського населення  була проведена потужна інформаційна кампанія щодо прав та обов’язків громадян. З метою активізації жителів села, створено  дві громадські організації, які нині активно долучаються до діяльності сільської ради у питанні прийняття рішень. Однак люди не обговорюють проекти рішень, вони беруть участь в обговоренні проблеми та можливих наслідків від того чи іншого шляху її вирішення. До обговорення залучаються учасники із всіх зацікавлених сторін.
Під час заходу у Комітеті ВРУ також було представлено рейтинг прозорості та відкритості  українських міст. Приємно, що столиця Буковини – місто Чернівці у числі кращих. Однак, на жаль, у багатьох місцевих радах питання прозорості та відкритості носить сугубо декоративно-декларативний характер, зокрема:  не розміщується/не публікується інформація про дату, час і місце проведення сесій, засідань виконкому; не оприлюднюються за 10 днів до сесії розпорядження міських/сільських голів з порядком денним сесії і т.п.. Хоча це є надзвичайно важливим. Адже, як можна громадянам брати участь в управлінні життям населеного пункту, не маючи доступу до інформації?
Приємно відзначити, що депутатський корпус «ВО «Батьківщини» у Заставнівській міській раді спільно з колегами-депутатами від інших політичних сил активно працює  у напрямку розбудови  локальної демократії. Зокрема, з нашої ініціативи у листопаді  минулого року було затверджено «Положення про он-лайн трансляцію» не тільки засідань сесій міської ради, але й засідань виконавчого комітету та постійних депутатських комісій. Адже виборці  повинні знати, що робиться із їхнім майном, коштами, землею.  На жаль, апаратом міської ради на чолі з Заставнівським міським головою дане рішення сесії не виконується.
У травні 2016 року нами також було ініційовано розгляд проекту рішення «Про електронне звітування комунальних підприємств». Саме Заставнівський міський голова тоді  виступив проти його прийняття, мотивуючи тим, що це «додасть роботи». Дуже шкода, що нерозуміння демократичних трансформацій в суспільстві, потреби зміну діалогу влади із жителями призводить до блокування з боку місцевих чиновників прогресивних ініціатив, які сприймаються ними як «палки в колеса» чи «перешкоди у здійсненні їх діяльності». Хоча дане питання  на сьогодні вже підіймається на законодавчому рівні  народними депутатами ВРУ. У площині публічного контролю та підсиленні активності громадян на місцях лежить також і проблема створення при комунальних підприємствах наглядових рад.
Важливе місце під час засідання круглого столу у Комітеті ВРУ відводилося й  законодавчим змінам у даному напрямку. Мало місце обговорення  питання імітації народовладдя з боку посадових осіб, в тому числі й органів місцевого самоврядування. На жаль, даний процес нині особливо активізувався, тому доречною була б думка про потребу притягнення до відповідальності за такі дії чиновників.
Безперечно, Революція Гідності була яскравим виявом партисипативної практики в дії. Тому сьогодні кожен із нас повинен активно включатися в роботу з розбудови демократичних засад та механізмів у державі. Впевнена: разом ми в силах змінити все!
Переглядів (5915) / Коментарі (17)
Додати свій коментар
  Ваше ім'я
  Місце проживання
  Введіть код
 оновити код
 
 
Увага, коментарі не відповідаючі нашим вимогам будуть видалені.
зачекайте ...