ГОЛОВНА | БЛОГИ | ПРО НАС | АРХІВ | ФОТОСЕРВІС | КОНТАКТИ | ВХІД НА САЙТ
Блог Раїси Ільчук

ЗАСЛУЖЕНИЙ ПРАЦІВНИК ОСВІТИ, ПОЧЕСНИЙ ГОЛОВА "ПРОСВІТИ", ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ ЗАСТАВНІВСЬКОГО РАЙОННОГО ПАРТОСЕРЕДКУ "ВО "БАТЬКІВЩИНА"
06-01-2017 20:39

НАМ ТРЕБА ЗНАТИ НАШИХ ПАТРІОТІВ!

8 січня виповнюється 82 роки з дня народження Василя Симоненка. Його називають витязем молодої української поезії. Це журналіст, поет, шестидесятник. Народився він у Полтавській області у селянській сім’ї. В 1957 році Василь закінчив факультет журналістики Київського університету. Працював редактором  газети «Молодь Черкащини».
В 1962 році  вийшли його книги поезії. Пам’ятаю, як студенткою, ми передавали його поезію з рук у руки. Він від природи мав загострене відчуття справедливості, близько до серця сприймав біль і тривогу людей. У Черкасах відкрито меморіальний музей Василя Симоненка, поруч - його пам’ятник. Помер поет в грудні 1963 року. З великою повагою він відносився до простих людей. Згадала його вірш: «Я із древнішого роду чи я полтавський мужик?..». Мене приголомшили його слова: «Хай мовчить Америка й Росія, коли я говорю з Україною!». У той час ніхто не осмілювався таке написати.  Чи скажімо його слова: «Маю я святе, синівське  право з матір’ю побуть на самоті». Але у нас ніколи не бракувало  як і тоді, так і сьогодні перестрахувальників, які шукали в нього  «націоналізм». Симоненко завжди говорив  те, що думав, був сміливим та відвертим. Це був чистий  голос тогочасної епохи, яка називалася «хрущовською відлигою». Правда, його вірші тоді  не дуже друкували, а просто студенти поширювали з руку в руки поміж собою і читали по вечорах. Це був голос рішучості, надії та сподівань. Він сам їздив,  як поет - шестидесятник по республіках СРСР, та читав свої вірші. Одного разу, під час  виступу перед студентами, Василь отримав записку: «Яку Україну поет має  на увазі: самостійну чи в братській сім’ї народів?». На що він відповів: «У мене одна Україна!»
Але хрущовська відлига почала  поступово змінюватися  приморозками, а то і лютими морозами. Поета ще довго після смерті звинувачували у всіх можливих  та неможливих гріхах. Хочу нагадати Читачу його слова з виступів перед студентами: «Не знаю чи це кожному властиве, чи тільки  зі мною таке буває? Часто сумніви  нищать  будь-яку впевненість  у своїй мужності.  Але на мою голову посипляться випробування.  Чи залишусь я людиною, чи засліпить жах мені очі?   Бо втрата мужності  - це втрата людської гідності, котру я ставлю понад усе. Як страшно, коли людина втрачає гідність!»
Він був лауреатом Шевченківської премії (правда, посмертно). Багато років В.Симоненка не друкували, не вивчали в школі. Він помер 13 грудня 1963 року і за день до смерті написав листа  до президії Спілки письменників України: «Можливо, завтра  мене вже не буде. Звісно, що література перенесе цю, майже, безболісну для  неї втрату. Але я не можу піти з життя, не подбавши  про долю моєї сім’ї, особливо матері. Моя мама  пропрацювала в колгоспі 35 років. Але, незважаючи  на це,  вона змушена вдовольнятися  роллю «утриманки». І перший день моєї смерті  може стати  першим днем  її жебрацького животіння. Тому від усього серця прошу  Вас не допустити того і,  якщо це буде можливо, виділити їй з коштів літфонду, бодай, мінімальну суму, котра б захистила її від голодної смерті».
Через півстоліття після  його смерті планка таланту  Симоненка та його високої моральності виявилася недосяжною для багатьох поетів. На жаль, і сьогодні  мало вивчають його творчість у школі. Хоча вона нам така близька.  Він був патріотом України. Прожив тільки 28 років, а скільки написав! Його поважали М.Рильський, В.Сосюра, П.Тичина, О.Гончар, І.Дзюба, І Світличний, Є.Сверстюк. Син його Олесь та дружина вже покійні. Його внук Мирослав працює журналістом. Недавно видавництво «Брама України» випустило двохтомник  творів В.Симоненка. У Придністров’ї є вулиця його імені. Це був Поет, поезія якого пережила його та сучасників.
Тож нехай земля йому буде пухом, а пам'ять -  світлою!
 
Переглядів (1747) / Коментарі (5)
Додати свій коментар
  Ваше ім'я
  Місце проживання
  Введіть код
 оновити код
 
 
Увага, коментарі не відповідаючі нашим вимогам будуть видалені.
зачекайте ...
торгове обладнання під замовлення