ГОЛОВНА | БЛОГИ | ПРО НАС | АРХІВ | ФОТОСЕРВІС | КОНТАКТИ | ВХІД НА САЙТ
Блог В'ячеслава Мигалюка
12-12-2016 21:23

Буковина: Дещо про децентралізацію на прикладі Волоківської ОТГ

Горби
 
 
Три глибоцькі приміські села: Валя Кузьмина, Грушівка, Волока - одні з перших в області, і навіть в Україні, добровільно об’єднались в одну територіальну громаду. Офіційно це називається децентралізація. На Україні подібних громад уже створено 368. Життя покаже, наскільки підходить українцям така муніципальна консолідація.

В Європі вона давно успішно прижилась. Це без найменших сумнівів підтверджує голова Глибоцької селищної об’єднаної територіальної громади – Георгій Ванзуряк. Минулого місяця він, як член української делегації голів об’єднаних територіальних громад (надалі – ОТГ,) здійснив навчальну поїздку в Німеччину. Зокрема українці побували у Федеральній землі Вюртемберг. Це така ж гірська горбиста область, як і Буковина, також прикордонна. Вюртемберг межує з альпійськими районами Франції й Швейцарії.

Ми ще знайдемо можливість розповісти про муніципальне управління Німеччини, записавши враження досвідченого працівника місцевого самоврядування Георгія Ванзуряка. Сьогодні ж запрошуємо наших читачів, в таке близьке і рідне для чернівчан, село Валя Кузьмина. Колись тут, у ресторані «Зелена діброва», важко було знайти вільний столик, бо замовляли його в основному для весіль, ювілеїв, зустрічей випускників. Відпочивали чернівчани й на Валякузьминському озері. Тепер, чомусь, все це занедбано…

Звичайно ж адміністративним центром села є сільська рада. У Валя Кузьмині вона якраз не в центрі, а фактично в першому будинку від межі. Мешканці і далі називають цю людну споруду «сільрадою». Не зважаючи на те, що вивіска тут уже зовсім інша: Валякузьминський старостат. Така нова термінологія децентралізованих населених пунктів.

Ясна річ, що з’явились і нові посади. Тепер уже не голова сільської ради, а Валякузьминський староста. Старі назви скасовані у Державного реєстратора.

Староста в мундирі

5 червня цього року відбулися перші вибори старости села Валя Кузьмина. На цю посаду свої кандидатури виставили дві жінки, які до того керували сільською радою. Водночас односельчани запропонували кандидатуру Олександра Констянтиновича Джуряка. Він якраз скинув міліцейський мундир. Від дільничого інспектора дослужився до полковника, ветеран УМВС.

Та ніхто за «мєнта» не проголосує, - відбивався від серйозної пропозиції, ще доволі молодий офіцер, який за вислугою літ вийшов на пенсію.

Однак, люди довірились не досвідченим багаторічним сільрадівцям, а новій, зовсім далекій від чиновницької роботи, особі.

Валякузьминські мешканці знали дбайливого сім’янина, постійно бачили його в церкві, як прихожанина так і члена церковної двадцятки. І проголосували за старосту в мундирі.

Я мундир офіцера міліції не опозорю, - запам’ятались його горді слова, - Мені не багатство потрібне і не медалі, цього в мене вистачає. Постараюсь село підняти. А найбільше люблю людяність і розуміння, повагу.

У цих глибоких фразах проглядається і характер офіцера-старости, і його душа, і план роботи. «Хочу село підняти», - тут закладено багато пунктів, які він запланував виконати. Несподівано отримавши підтримку від односельчан, Олександр поринув у громадські проблеми. Адже він староста усієї Валякузьминської громади. В селі 657 дворів, більше двох тисяч бабусь з дідусями, матерів і батьків з дітьми. А ще заболочені вулиці, без освітлення, замулені пожежні резервуари, невпорядкований стадіон, необгороджений цвинтар. А ще ремонти дитячого садка, школи, зупинки для автобусів. І таких «ще і ще» - десятки.

Багато чого встигли зробити. Більше 30 вантажівок щебеню розсипали сільськими вулицями, продовжують освітлювати їх, вже мають де сховатись від дощу пасажири, які чекають на зупинках автобусів. Піднято другий поверх споруди для дошкільнят. Життя в селі пожвавилось. Доводилось розмовляти з багатьма мешканцями. Дехто з них, виснажений мозольною працею, давно розчарувався у всьому, навіть розлютився. Соціальна депресія країни відчувається скрізь. І попри все люди кажуть добре слово про свого першого старосту Сашка- мєнта.

Коли я знаходився у його кабінеті, весь час приходили відвідувачі. І Микола Кіндрачук, і Олена Бушуляк і Віктор Репчук. А ще побачив на столі старости стосик заяв до районного керівника поліції Теутуляка В.Д., від мешканців села Валя Кузьмина. Понад двадцять заяв принесли люди з приблизно однаковим текстом: «Я заплатив(ла) добровільний внесок в сумі 1500 гр. Колишня голова сільської ради обіцяла мені надати земельну ділянку у розмірі 0,1000 га, якщо буде квитанція… Прошу дати відповідь чи це правомірно і де обіцяна земля». 208 валякузьминчан здали гроші колишній голові, а ділянку вимагають тепер у старости.

Маю дві найважчі проблеми, - дещо розгублено зізнається вчорашній мужній офіцер міліції. – Не знаю, де взяти землі для людей і не знаю, що робити аби не заважала працювати моя попередниця, яка налаштовує людей проти мене. Так і лякає: «Цей мєнт посадить вас…».
 

Попередниця зі стажем

Розмовляючи зі старостою, з головою територіальної громади Валентином Івановичем Глопіною, з юрисконсультом Волоківської ОТГ Василем Паламарюком, зрозумів, що колишня голова Валякузьминської сільської ради Н.О.Гронік, ніяк не може звикнути, що вона вже не перша особа села, а звичайна мешканка. Правда, голова ОТГ Валентин Глопіна вдячний їй за сміливу ініціативність. Саме вона клопотала перед обласною радою про створення об’єднаної громади. І за це Наталі Олексіївній честь і хвала.

Можливо, вона була такою далекозорою і бачила саме себе головою цього об’єднання громад трьох сіл – Волоки, Грушівки і Валя Кузьмина. Але програла вибори Валентину Глопіні, які відбулись 25 жовтня минулого року. Але не опустила рук жінка з п’ятнадцятирічним стажем голововування в селі. І пішла сміливо вже на вибори Валякузьминського старости 5 червня 2016 року. І тут теж поразка.

Розгнівана такою недовірою людей, Н.О.Гронік не хотіла передавати справи, печатку, комп’ютери. Староста, не маючи звіту, найняв аудитора, який виявив чимало недостач. Письмово і усно запрошував її з’ясувати усі неузгоджуваності. Вона не реагувала. Ще влітку Олександр Джуряк звернувся з письмовим клопотанням до обох керівників району. Вже зима, а з високих кабінетів Глибоки ніякої реакції. Напрошується висновок, що перші особи району або покривають порушення попередниці, або остерігаються, що вона надто багато знає про них. Це одностайна думка сьогоднішніх керівників об’єднаної громади.

На жаль, йдеться не тільки про матеріальні втрати. Амбіційна попередниця, яка ще торік палко ініціювала об’єднання громад, сьогодні цілеспрямовано дезорієнтує односельчан щодо об’єднаної територіальної громади. ЇЇ син Володимир приносив заяви із підписами кількох десятків однодумців про вихід з громади. Така затята опозиційність до своїх же попередніх дій, до ініційованої урядом децентралізації повинна насторожити керівників області, які відповідають за реформування життєвого устрою буковинців. Свідоме підбурювання, незрозумілий опір – це саботаж, який карається законом.

Правда, покарань ця владна жінка не боїться. «Ще не народився той, хто посадить Гронік!» - це її фраза, яку чули в селі не раз і не два. Я жахнувся, коли в журналі підрахував більше ста(!) забудовників села з Чернівців. В державних актах на землі бачив дуже багато знайомих керівних прізвищ з обласного центру, в тому числі і нардепи, і полковники і сьогоднішні чиновники. Місцеві мешканці здавали по півтора тисячі гривень, аби отримати хоча б 10 соток. А тут чужакам наліво і направо виділялись по 30-40 соток землі.

- Залишились одні горби, - бідкається староста, якого засипали заявами. -Добру землю розтринькали для чернівецьких…

Я бачив чимало документів, з яких стирчать грішні вуха Наталі Гронік. Приміром, в декларації про доходи пише, що отримала 4800 гривень за минулий рік. Насправді ж своєю рукою підписувала рішення про матеріальну допомогу собі – Наталі Гронік. Набралось більше 9000 гривень. Водночас на поховання сина Марії Нікіти рідна сільрада виділила 150 гривень. А матерям афганців і АТОвців лише по 100 гривень. Це все цифри за 2015 рік.

Є люди, які стверджують, що не підписувались навпроти графи 1700 гривень матеріальної допомоги. Одна жінка сказала, що поклала свій підпис за грошову допомогу, але не брала її…

Десь безслідно зникли 120 дерев, спилених у селі. Лише пні стирчать, а про дрова чи дошки ніхто й не чув.

Таких непристойних фактів набралось чимало. Знали про них і в Глибоцькому суді, бо люди скаржились. Однак, відомі мені лжесудді звільняли Гронік від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності…

Думаю зрозуміло всім, чому люди двічі не обирали надто досвідчену багаторічну господиню села знову своїм керівником. Бо у селі – недовіра. Зате в районі – підтримка. Чому??? Чи не краще б вам, пані Наталю, свою опозиційну енергію спрямувати на мирне, спокійне життя в селі. Горби, яких так багато на місцевих землях, люди рівняють. А ви стараєтесь насипати нові. Між собою і старостою. Між тими хто підтримує децентралізацію, і хто в ній не орієнтується. Змиріться зі своєю виборчою долею. Як приміром ваш сусід із Коровії - Георгій Флюндра. Він теж багато скликань був головою сільської ради. Але тепер люди обрали молодого Юрія Продана. Ветеран охоче допомагає новачку, разом з ним часто об’їжджає рідне село.
Допоможіть і ви, Наталіє Олексіївно. Або ж просто не заважайте.

Голова ОТГ – В.І. Глопіна

У Валентина Івановича я випитував, чим ліпша об’єднана громада. Адже він був і головою сільради у Волоці, а тепер голова сільської об’єднаної територіальної громади. «Рік був важкий, - каже Глопіна. Ми багато чого не знали, не вміли. Але в підсумку успіхи помітні.»

Голова ОТГ охоче про них розповідає. Найперше про будови. Підняли два поверхи дитсадка у Валя Кузьмині, два поверхи амбулаторії у с. Грушівка. За рахунок громади у школах харчували учнів 1-4 класів, закупили їм підручники. Тепер у школах не випрошують у батьків грошей на ремонт.

Все робиться за кошти громади. Відчутні грошові субвенції – більше 4 млн. грн. У об’єднаній громаді утримуються 2 пожежні команди. Мало де вдалося їх зберегти. Є також три футбольні команди, які досягли чемпіонських титулів в області та районі.

Зараз на рахунку об’єднаної громади понад 2 млн. грн.. Дані кошти заплановані для будівництва, але підрядник – будівельна фірма «Надія» не справляється з термінами. А наперед авансом гроші перераховувати ризиковано. Крім того, виділено 200 тис. грн. на ліки для онкохворих, діабет і багато інших важких хвороб. Незабаром відкривається аптека в селі Валя Кузьмина.

Досвідчений сільський голова радить не боятися об’єднання. Адже є вагомі субвенції від держави, податок фізичних осіб залишається в селі, акцизні надходження. 
Запам’ятались підсумкові слова діловода села Валя Кузьмина Волоківської ОТГ Тетяни Ігорівни Тихон: Нас не ігнорують.

Мешканці менших сіл переживають, що головні лаври присвоюватимуть центральні села. І знову виникнуть неперспективні населені пункти. Це основне побоювання людей, яке пригальмовує хід децентралізації. Але ж світовий досвід переконує, що саме муніципальна консолідація може подолати і безробіття, і безгрошів’я, і безнадійність.
Переглядів (2533) / Коментарі (2)
Додати свій коментар
  Ваше ім'я
  Місце проживання
  Введіть код
 оновити код
 
 
Увага, коментарі не відповідаючі нашим вимогам будуть видалені.
зачекайте ...