ГОЛОВНА | БЛОГИ | ПРО НАС | АРХІВ | ФОТОСЕРВІС | КОНТАКТИ | ВХІД НА САЙТ
Блог Марка Файнера
30-09-2018 14:06

«Пароль – Кабул»

«Кто этот старый еврей?» – показуючи на Кобзона, що лежав на тель-авівському пляжі, спитав один ізраїльтянин.

«Это не старый еврей, а новый русский» – відповів йому другий.

(Ізраїльський анекдот 90-х років)

 

Знаю, що багато читачів не схвалять цю статтю. Але ще з дитинства не можу думати, як всі чи «як треба».

Ніколи не вірив, що Симон Петлюра антисеміт, хоча, на мою думку, отаманом він був бездарним і відповідальним за єврейські погроми.

Не можу подумати і про те, що Надія Савченко агент Кремля. А те, що вона теля, оброблене ворожою шовіністичною пропагандою, то так. Але не ворог України. Про це казав ще, коли побачив її перший раз після звільнення з полону. Так, теля; теля сміливе, мужнє, вперте, але не Герой і не ворог України. І нагороджувати її треба було орденом «За мужність».

Отже, про Йосифа Кобзона. Звістка про його смерть застала мене у відпустці біля моря. І не відгукнутись про цю втрату просто не можу. Він не був моїм колегою, другом чи товаришем. Навіть знайомим його назвати важко за ті 20-30 хвилин під обстрілом в районі аеропорту. Дізнавшись, що я з України, він неабияк зрадів, очі його засвітились так, що у напівтемряві здалося запалахкотіли вогники. Правда, уточнивши, що я приїхав з Рівного, їдко сказав: «С бандеровской столицы». Потім цілком дружелюбно додав: «Останемся живы – обязательно встретимся. Пароль – Кабул».

За ним приїхав «бобик» і забрав у штаб, а мене відвезли на домобудівний комбінат.

Опинився Кобзон в Афгані добровільно, на відміну від мене, якого «рекомендували» сексоти, побажавши скоро повернутись… у цинковій труні.

Важко навіть згадати, чим конкретно кілька днів я там, на ДБК, займався. Здається, щось пов’язане з попередньо напруженими конструкціями (навіщо вони для тамтешньої серії будинків, не розумію до цього часу). А от тема для дисертації «Міцність і тріщиностійкість попередньо напружених конструкцій при динамічних навантаженнях» була б актуальною і сьогодні.

Здавалось би, можна було ту коротку зустріч давно забути. Але бувають у житті люди, які запам’ятовуються на все життя. Вони – Особистості. Для мене у мистецтві – це юна Алла Пугачова (обзивав її Рижою), Ростислав Плятт, Дмитро Гнатюк, Богдан Ступка, Євген Євтушенко, Володимир Висоцький та Йосиф Кобзон. Ці люди, як мені здавалось, випромінювали добру енергетику, Мудрість і Талант.

Повертаючись до пам’яті Йосифа Давидовича, не можу ніяк цього талановитого прямого чесного чоловіка уявити ворогом України. Хоча дуже неприємно те, що він підтримував сепаратистів. Але, мабуть, кожному, коли найближчим часом весь Донбас повернеться в Україну, доведеться зрозуміти тих українців, на чиїх руках немає крові (а їх майже половина місцевого населення), які підтримують сепаратистів.

Починаю завжди з себе. У далекому дитинстві я був патріотом свого райцентру й у фотогуртку виготовляв десятки листівок зі світлинами річки, замку, кінотеатру, універмагу та інших цікавих місць і розсилав своїм родичам. Осягнути тоді всю країну та її історію було неможливо. Та й батьки нам не про все розповідали. Пам’ятаю, коли спитав: «Хто такі бандерівці?», – тато мені відповів: «Підростеш – дізнаєшся!». І дізнався, бо будівельна професія звела мене зі справжніми бандерівцями, які відсиділи у таборах по 10-15 років.

Коли наш кадровик вирішив завалити мою кандидатуру в партію, на партзбори з власної ініціативи прийшли робітники, колишні бандерівці, і стали на мій захист. Отже, четверту рекомендацію в партію, якою я дуже пишаюсь, отримав від вояків УПА.

Чи пережив подібне Йосиф Кобзон? Чи знав, що в УПА пліч-о-пліч з українцями воювали росіяни, євреї, узбеки та люди інших національностей; що серед вояків УПА та їхніх близьких і родичів на Західній Україні було «праведників народів світу» більше, ніж у всіх інших областях України разом взятих? Ні, не знав, бо його висмикнули з дитинства, коли він ще не встиг осягнути всю Україну, та зомбували совєтською пропагандою про «дружбу народов» і «клятых бандеровцев – пособников фашистов». Так, він не любив Західну Україну, та тільки тому, на мій погляд, що не знав наших щирих, працьовитих, героїчних буковинців, галичан і волинян. А московська пропаганда показує тільки наших баранів і провокаторів типу деяких депутатів місцевих рад, а також різних псевдоселян, псевдобуковинців, і «мелохів», і «додиків».

Йосиф мріяв стати шахтарем і навіть вивчився на гірничого майстра, а став великим митцем, яким пишалась Україна, хоча так і залишився обмеженим патріотом свого рідного Донбасу, де йому ще за життя поставили пам’ятник.

Талановиті євреї за совєтських часів не зазнавали жорсткого пресингу антисемітизму; тільки інакомислячим створювали штучні перепони і влаштовували різні пакості. Та в піку ворогам це все тільки загартовувало характер майбутніх знаменитостей. Але дивно, що Йосиф Кобзон, віруючий єврей, місце якого за його величезну спонсорську допомогу (як і мусульманам, і християнам) зберігається в київській Синагозі, змирився з державним антисемітизмом Кремля, який влаштував агресію проти Ізраїлю в 1967 та 1973 роках і підтримує тероризм до цього часу. То чи слід дивуватися, що Кобзон підтримав так звані «днр» і «лнр»? Він міг сказати, за Маяковським, «… завидуйте, я – гражданин Советского Союза». Таким і лишився.

Водночас не можу не визнати, що своєю обмеженою свідомістю Йосиф Кобзон по-своєму дійсно щиро любив Україну, українську пісню. Був мужнім, чесним, людиною слова. Допоміг багатьом нашим землякам вийти на велику сцену. А тим нашим митцям, хто його засуджує і радий його смерті, хочу нагадати (про що вони, мабуть, навіть не здогадуються), що дехто з них стали відомими завдяки «Рижій» та телефонному праву за паролем «Кабул!».

Після Кабула ми так з ним і не зустрілися. Можливо, тому що таких, як я, на його шляху було багато, і він мало ними цікавився. Та й я не бажав цієї зустрічі через його совковість.

Не виключаю, що вдруге зустрінемось, як і перший раз, у підземеллі або на небесах і скажемо один одному: «Пароль – Кабул».

Переглядів (970) / Коментарі (29)
Додати свій коментар
  Ваше ім'я
  Місце проживання
  Введіть код
 оновити код
 
 
Увага, коментарі не відповідаючі нашим вимогам будуть видалені.
зачекайте ...