ГОЛОВНА | БЛОГИ | ПРО НАС | АРХІВ | ФОТОСЕРВІС | КОНТАКТИ | ВХІД НА САЙТ
Блог Раїси Ільчук

ЗАСЛУЖЕНИЙ ПРАЦІВНИК ОСВІТИ, ПОЧЕСНИЙ ГОЛОВА "ПРОСВІТИ".ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ РАЙОННОЇ ПАРТІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ВО "БАТЬКІВЩИНА"
08-07-2018 23:34

Буде село – буде Україна!

 
Тяжкою є доля українського селянства. Особливо небувалому нищенню воно було піддане в добу тоталітаризму за часів Сталіна. Годувальників Батьківщини відправляли на той світ мільйонами. Таку ж кількість прирікали на злидні. Драматизм лихоліття , що закарбувалося раною в генетичному коді не одного покоління. Це був геноцид українського народу, у нього відбирали історичну пам'ять, і як насідок -  порушився природній зв'язок поколінь. 
Я пам’ятаю, що після війни , мені тоді було 12 років,  люди в селах були дуже налякані репресіями. Цей страх залишився -  дехто з того покоління і нині побоюється розповідати про ті жахливі часи. Наші прадіди колись мали власність, землю, і що головне – любили цю «земельку», вміли її доглядати і піклуватись про неї. Цю любов до землі вдало описала нам О.Кобилянська в повісті «Земля». Ніхто в світі, мабуть, не зміг би віддати життя за землю, окрім українця. Найдорожчим приданим для нареченої колись була земля. А що зробили «совєти»? Вони десятиліттями вбивали цю любов до землі, бо розуміли, що земля – це сила українця. Із настанням примусової колективізації все забирали. Українців відправляли за Урал, в Сибір, голодом і морозами видавлюючи з нього цю любов. Особливо це стосувалось західних областей України, де всі його жителі отримали тавро «куркуля», бо боронили свою землю всіма силами. Не допомогло. Їх нищили так, що і сьогодні старші люди говорять про це з острахом, поглядаючи на двері, щоб ніхто не «підслуховував». Такого тотального винищення селян, яке здійснив колишній СРСР, світ не знав.  Забирали у селянина все: власність, життя, душу. І нині в наших селах мешкають сотні нащадків тих, кого розкуркулювали, у кого насильницькими методами відбирали оселі, землю. І що по справжньому дивує це те, що українському селянину нічого не повернули після 1991 року, тому що «нібито» не збереглись архіви!?
На Заході власність впродовж століть є священною і недоторканою Коли впала берлінська стіна німцям, які мали документи на свою власність, її повертали. Ось чому процвітає сьогодні Німеччина і в її громадян живе почуття гідності власника. В Естонії,  звільнившись від колишньої комуністичної системи, створили законодавство, згідно з яким колишнім власникам в обов’язковому порядку повертали їхнє майно, націоналізоване колишньою комуністичною владою.
Я вважаю, що якби б в Україні не чинився геноцид селянства, у нас не було б проблем ні з фермерством, ні з селом, котре сьогодні катастрофічно вимирає. Без міцних селянських господарств, нам важко сподіватися на створення міцного середнього класу. Ніби то в нас відбулося розпаювання землі і селяни стали власниками, але треба сказати правду – такими вони себе не відчули. У нас селянин не знає справжньої ціни на землю і іноді готові її продати першому зустрічному.
Щоб успішно вести сьогодні фермерське господарство, потрібно немало коштів. Всілякі перепони , бюрократизм, відсутність паритету цін – все це відбиває бажання працювати на землі.
Законодавство про врегулювання виробничих відносин в аграрному секторі дуже кульгає. А тим часом в українських селах і далі меншає дітей, пустують садиби, занепадає інфраструктура. В селах сьогодні переважно мешкають пенсіонери. Молодь в пошуках кращої долі подалась до великих міст, за кордон , де можна влаштуватися на роботу і одержувати більшу платню ніж в Україні. Дуже прикро , що Україна в усі сприятливі для неї часи, відрізнялася своїми мальовничими селами, наповненими дитячим сміхом, розквітлими садами, величними храмами, щедрими нивами, сьогодні скоро матиме села-привиди – хати ніби є , але в них ніхто не живе. Нині в багатьох українських селах поселилася печаль. Тут справляють більше поминок ніж хрестин.
Душа болить, що в селах залишені оселі з вибитими вікнами і дверима, заросли садиби бур’янами – все це можна побачити в кожному селі. Частину молоді, котра тут залишилася, в день і ввечері (бо роботи немає), та й вночі можна зустріти в  «забігайлівках»  де просиджують за пивом, а то й ще чимось міцнішим. Збільшується кількість неблагополучних сімей, де при живих батьках, бездоглядні діти. Село виживає, як може і найсумніше те, що народна мораль, етика і давні традиції також поступово відмирають, а відтак на село прийшло п’янство, наркоманія, чого раніше село не знало. Замовкла і пісня. Бо весь драматизм полягає в тому, що розірвався зв'язок хліборобських поколінь. СРСР немає вже скоро три десятиліття, а знищену ним любов до землі, вміння на ній і з нею працювати – ніхто не хоче відновлювати.
В Кострижівській ОТГ почали з того, що дали можливість всім бажаючим працювати на землі. Питання культури, медицини, освіти, соціального забезпечення з кожним днем в ОТГ  змінюється на краще. Дуже добре, що працівники громади працюють по новому. І таке відношення до людей безперечно допоможе громаді вирішувати багато питань для громади. Наша громада працює із грудня  2017 року, і люди  із сіл відчули турботу про них. Проте успіх реформ залежить від того, наскільки будуть активними жителі цих сіл.
Прийшла пора нам відмовитись від твердження, що «моя хата з краю». Бо природа не знає стану спокою, ми: або піднімаємось, або падаємо. І пересидіти «з краю» не вдасться.
Нині владі потрібно бути сильній і зробити все для того, аби повернути Україні господаря землі, газду. Справжнього! Такого, який не дасть пропасти жодному клаптику землі! Який з гордістю в спадок буде передавати цю землю своїм дітям і онукам разом з наукою, як на ній працювати. Я переконана, що тільки земля допоможе нам стати сильною державою, бо вона в Україні нарівні з людьми -  найцінніша. Її якість колись дивувала зайшлого німця і цю землю вивозили до Німеччини вагонами. Нині її хочуть у нас викупити. Колись просто відбирали, а тепер, довівши нас до зубожіння, за безцінь хочуть викупити.  Ми не маємо права це робити, хоча б в пам'ять про наших предків, які віддавали за землю життя і відчуваючи відповідальність перед наступними поколіннями.
Земля зміцнить село, село - відродить Україну!
Переглядів (1665) / Коментарі (0)
Додати свій коментар
  Ваше ім'я
  Місце проживання
  Введіть код
 оновити код
 
 
Увага, коментарі не відповідаючі нашим вимогам будуть видалені.
зачекайте ...